Drugi dzień Air Show w Radomiu

Tysiące fanów lotnictwa zgromadziły się na lotnisku w Radomiu. Drugi dzień w tym mieście odbywają się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze "Air Show". Maszyny można podziwiać podczas podniebnych pokazów oraz na wystawie.

Sprzyjająca aura zachęciła miłośników lotnictwa do udziału w imprezie. Niebo nad Radomiem zrobiło się po południu pogodne; wcześniej było zachmurzone. Słoneczna pogoda ma się utrzymać do wieczora .Na płycie radomskiego lotniska panuje rodzinna, piknikowa atmosfera. Tłumy ludzi obserwują podniebne akrobacje.

Podczas imprezy odbył się pierwszy w Polsce pokaz w locie .śmigłowiec Black Hawk wyprodukowanego w PZL Mielec. Jak powiedział PAP jedyny polski pilot latający tym śmigłowcem Leszek Pawuła w trakcie pokazu zaprezentował widzom figury, których śmigłowiec nie wykonuje na co dzień. "Pilot prezentuje np. maksymalne przechylenie maszyny, maksymalne prędkości przemieszczania bokiem, aby pokazać moc maszyny i jej możliwości" - wyjaśnił Pawuła. Dodał, że Black Hawk jest przystosowany do lądowania w trudnym terenie i w każdych warunkach atmosferycznych.

Atrybutem śmigłowca jest bezpieczeństwo i tzw. duża przeżywalność. Oznacza to - wyjaśnił pilot - , że nawet w przypadku uszkodzenia maszyny, np. zestrzelenia, lecący nią ludzie mają duże szanse wylądowania bez szwanku.

Jak poinformował prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, w tym roku wyprodukowanych zostanie 9 śmigłowców, w przyszłym - 10, a od 2013 r. zakład będzie produkował ok. 22 sztuk rocznie.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w prawie 30 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej. Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań, oraz podwójny system GPS/INS z mapami cyfrowymi.

Podczas pokazów po raz pierwszy przed polską publicznością zaprezentował się zespół akrobatyczny Chorwackich Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej "Krila Oluje" (Skrzydła Burzy). Zespół wykonał kilkunastominutowy pokaz na wysokościach od 150 do 1000 m. W czasie prezentacji samoloty latały w odległościach mniejszych niż 2 metry od siebie i osiągały prędkości 550km/h.

Maszyny można podziwiać nie tylko w czasie podniebnych pokazów, a także na wystawie. Długa kolejka zwiedzających ustawiła się do polskiego samolotu transportowego Herkules z 1971 r., który m.in. wspiera polskie kontyngenty wojskowe i akcje humanitarne.

Jak powiedział PAP mjr Jarosław Gozdalski z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, maszyna waży ok. 30 ton, a jej maksymalna masa przy starcie (m.in. razem z paliwem) wynosi ok. 70 ton. Samolot może zabrać 90 pasażerów albo 18 ton ładunku.

Widzowie chętnie wchodzą do środka Herkulesa. "Rzadko zdarza się okazja, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda samolot transportowy w środku" - mówi miłośnik lotnictwa w okolic Warszawy. Według niego maszyna, która właśnie w czwartek wróciła z Afganistanu, robi na cywilach duże wrażenie.

Na Air Show w Radomiu swoją książkę "Bezpieczeństwo lotów" promuje przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Edmund Klich. Jest to poprawione i uzupełnione wydanie wydanej w ub. roku publikacji "Bezpieczeństwo lotów w transporcie lotniczym". Jak powiedział PAP Klich, w nowej książce wprowadził opis samolotu wojskowego Bryza oraz dodał rozdział poświęcony badaniu wypadków w kontekście katastrofy smoleńskiej.

Sporym zainteresowaniem cieszy się stanowisko Mennicy Polskiej, na którym kolekcjonerzy kupują pamiątkowe dukaty. Na rewersach monet znajdują się samoloty MiG-29 i TS-11 Iskra.

Na Air Show można zobaczyć 150 statków powietrznych z 26 krajów. Gwiazdami pokazów są dwa światowej sławy zespoły akrobacyjne - "Frecce TriColori" ("Trójkolorowe Strzały") z Włoch oraz "Patrouille de France" z Francji. Ich sobotnie występy wywołały duży aplauz publiczności. Włosi latający w zespole 10 samolotów Aermacchi MB-339PAN po raz ostatni wystąpili w Polsce w 2001 r., a Francuzi - wykonujący pokaz na ośmiu samolotach Alpha Jet - cztery lata temu.

Air Show w Radomiu to największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych. W tym roku impreza odbywa się po raz dwunasty. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata.

Dwie ostatnie edycje Air Show zakończyły się tragicznie. W czasie pokazu w 2007 r. w katastrofie lotniczej zginęło dwóch pilotów zespołu akrobacyjnego "Żelazny" z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Z kolei w 2009 roku podczas pokazu spadł białoruski myśliwiec Su-27; zginęło wówczas dwóch lotników z Białorusi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
26°C Poniedziałek
wieczór
20°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
wiecej »