Ordynariusz diecezji Pembroke w kanadyjskiej prowincji Ontario, bp Michael Mulhall wstrzymał współpracę z funkcjonującą oficjalnie przy episkopacie Kanadyjską Organizacją Katolicką na rzecz Rozwoju i Pokoju (CCODP).
Działalność charytatywnej grupy od dłuższego czasu budzi kontrowersje wśród duchownych katolickich, gdyż organizacja ta jawnie promuje antykoncepcję, opowiada się za depenalizacją aborcji i sterylizacją. Wspiera też finansowo organizacje proaborcyjne w krajach Trzeciego Świata. W kwietniu br. na niezgodne z nauczaniem Kościoła działania CCODP, dotyczące w szczególności obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zwracał uwagę metropolita Ottawy arcybiskup Terrence Prendergast. Hierarcha odwołał wówczas na terenie swej diecezji akcję wielkopostną koordynowaną przez CCODP. O kontrowersjach, dotyczących działalności organizacji, debatowali także biskupi kanadyjscy podczas plenarnego posiedzenia episkopatu w październiku 2010 roku.
Bp Mulhall uważa, że organizacja wymaga gruntownych zmian, aby mogła być w pełni skuteczna. Powołał też diecezjalną organizację charytatywną Diocesan Lenten Missionary and Development Collection, której zadaniem jest m.in. koordynowanie wielkopostnej akcji, mającej przynieść materialnej wsparcie wyznawcom Chrystusa w Iraku oraz religijnym grupom działającym na terenie diecezji. Na ten cel zebrano ponad 146 tys. dolarów kanadyjskich.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.