Choć wiele azjatyckich krajów obnosi się ze swą demokracją, w rzeczywistości sytuacja tam odbiega od demokratycznych standardów – czytamy w dokumencie końcowym kontynentalnej konferencji o zagrożeniach dla pokoju i bezpieczeństwa.
W spotkaniu tym, zorganizowanym w Tajlandii przez Światową Radę Kościołów (ŚRK), uczestniczyli delegaci 20 krajów. Zwrócili oni uwagę na naruszanie praw obywatelskich oraz na dość powszechne dyskryminowanie mniejszości religijnych. Za ważne wyzwanie dla pokoju w tej części świata uznano narastającą konkurencję między dominującymi do niedawna Stanami Zjednoczonymi a rosnącymi w siłę Chinami, a także między Państwem Środka a Indiami. Z niepokojem podkreślano narastającą nietolerancję religijną i coraz większe upolitycznienie religii w krajach azjatyckich.
W tym kontekście chrześcijanie w jeszcze większym stopniu muszą zabiegać o prawa człowieka, praworządność i rozbrojenie – czytamy w dokumencie końcowym kontynentalnej konferencji ŚRK na temat bezpieczeństwa i pokoju w Azji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.