Planowana na wrzesień w Poznaniu konferencja na temat terapii reparatywnej homoseksualizmu odbędzie się pomimo wycofania się Uniwersytetu Medycznego z płatnego wynajęcia pomieszczeń do jej przeprowadzenia. "Gorąco życzę organizatorom i uczestnikom konferencji naukowej, by to ważne przedsięwzięcie zaowocowało możliwością bardziej skutecznego wspierania osób pragnących przezwyciężyć skłonności homoseksualne – napisał w liście do organizatorów sympozjum abp Stanisław Gądecki.
Po protestach środowisk gejowskich i artykułach prasowych określających konferencję mianem naukowej homofobii, władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podjęły decyzję o wycofaniu się z podpisania umowy na wynajem auli w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym.
– Otrzymaliśmy kilkadziesiąt protestów określających decyzję Uniwersytetu jako skandal – powiedział KAI ks. Piotr Garstecki. Notariusz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu przyznaje, że protesty przekazane były tylko do wiadomości Kurii, a ich adresatem były władze uczelni. Ich autorzy podkreślają, że Uniwersytet Medyczny udowodnił, że „ważniejsza jest opinia mediów oparta na kłamstwach, niż wypełnianie misji uniwersytetu zawartej w statucie”.
Organizatorem konferencji jest Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, która stawia sobie za cel dotarcie z rzetelnymi, naukowymi informacjami o homoseksualizmie i możliwościach terapii homoseksualizmu. Celem Fundacji jest pomoc osobom cierpiącym ze względu na nieakceptowane skłonności homoseksualne.
W konferencji naukowej „Praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej” weźmie udział dr Joseph Nicolosi, który od ponad 25 lat praktykuje metodę terapii homoseksualizmu, tzw. terapię reparatywną. Jak pisze na łamach „Przewodnika Katolickiego” Bogna Białecka, reprezentująca organizatorów konferencji, istnieje szereg badań naukowych, które pokazują, że zmiana orientacji seksualnej jest możliwa.
Według Katechizmu Kościoła Katolickiego akty homoseksualne z samej swojej wewnętrznej natury są sprzeczne z prawem naturalnym i w żadnym wypadku nie mogą zostać zaaprobowane.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.