Konsekrowani przeciw drwinom z wartości

Zakonnice i zakonnicy protestują przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii w Telewizji Polskiej. W tej sprawie wystosowali list do Prezesa Juliusza Brauna.

Kopie listu zostały przesłane do wiadomości: Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Papieskiej Rady do spraw Śródków Społecznego Komunikowania, Konferencji Episkopatu Polski, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Krajowej Rady Etyki Mediów.

Oto treść listu:
List otwarty do Zarządu Telewizji Polskiej SA
Skierowany na ręce Prezesa TVP, Pana Juliusza Brauna
Protest przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii
W imieniu Komisji Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego i Konferencji Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Polsce, reprezentujących blisko 40 tys. osób, zdecydowanie protestujemy przeciwko eskalacji w ostatnim czasie w Telewizji Polskiej aktów agresji, cynizmu i braku szacunku wobec chrześcijaństwa i wartości chrześcijańskich.
Wyrażamy przypuszczenie, że gdyby zjawisko deprecjonowania wartości dotyczyło innych religii, wówczas bardzo szybko pojawiłyby się protest, zarówno wielu instytucji publicznych i państwowych, jak też osób pełniących funkcje publiczne.
Postawa milczenia wobec powyższych zachowań, czy wręcz pojawiające się w TVP wyrazy zdziwienia napływającymi protestami są znamienne i świadczą o głęboko postępującym procesie zobojętnienia i niebezpiecznego relatywizmu. Eksponowanie osób, które świadomie drwią i wyśmiewają wartości, święte księgi i znaki nie tylko chrześcijan, ale też Żydów oraz wyznawców innych religii, świadczy o ksenofobii i nietolerancji oraz jest nie do zaakceptowania szczególnie w TVP. Skoro Telewizja Polska odwołuje się do pełnienia misji publicznej, musi brać pod uwagę wiarę i przekonania widzów.
Wierzący w Chrystusa zawsze stali na straży obrony podstawowych praw człowieka, szacunku dla jego przekonań i jego godności. Jest jednak pewna granica wolności słowa i zakresu wypowiedzi artystycznej, chroniąca zwykłych, ludzi, której przekraczanie narusza ich wrażliwość i świat wartości, przez co zmuszani są do znoszenia zbytniego ciężaru kpin i upokorzeń.
Takie zachowania świadczą o braku tolerancji i szacunku wobec wierzących w Chrystusa, którzy stanowią ogromną większość odbiorców oferty programowej TVP i wspierają tę telewizję finansowo.

Bp Kazimierz Gurda
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia
Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

M. Leticja Niemczura
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

M. Weronika Solwulewska
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce

P. Teresa Nalepa
Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich

Ks. Tomasz Sielicki
Przewodniczący Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Męskich w Polsce

Do wiadomości:
Nuncjusz Apostolski w Polsce
Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Komunikowania
Konferencja Episkopatu Polski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Etyki Mediów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
20°C Czwartek
rano
29°C Czwartek
dzień
wiecej »