„Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” – to hasło papieskiej podróży do Niemiec przypomniał w cotygodniowym felietonie radiowym ks. Federico Lombardi.
Watykański rzecznik zinterpretował te słowa jako odpowiedź na ludzkie niepokoje w odniesieniu do przyszłości świata i człowieka. Jest to tym istotniejsze, że w dobie globalnego kryzysu wiele oczu w Europie zwraca się w kierunku Niemiec, licząc na ich potęgę, ale dostrzegając tam również pogłębiającą się zapaść chrześcijańskiej wiary.
„Poczynając od pierwszego dnia po swoim wyborze Papież Benedykt wyjaśniał nam, że prymat Boga będzie priorytetem jego pontyfikatu – przypomniał włoski jezuita. – Kim jest Bóg? Jak zobaczyć Jego oblicze? Gdzie Go spotkać i jak z Nim rozmawiać? W jaki sposób relacja z Bogiem ukierunkowuje życie każdego i jego odpowiedzialność społeczną, stanowiąc podstawy poszukiwania sprawiedliwości i prawa? Bóg nie jest oderwany od życia. Nie można oczekiwać od Papieża odpowiedzi na kwestie marginalne, ale na sprawy najbardziej istotne. Przemierzając kraj, gdzie totalitarna negacja Boga ukazała najbardziej skrajne skutki, wspólnie będziemy się zastanawiać, jak angażować się – jako ludzie, jako wierzący w Boga, jako chrześcijanie i katolicy – w budowanie przyszłości godnej człowieka”.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Porozumienie wyklucza jednak możliwość stawiania tam baz wojskowych.
Właśnie przy wsparciu Rosji wybudowała wojskową bazę lotniczą niedaleko granicy z sąsiadem.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.