Prezydent Bronisław Komorowski podejmie w najbliższym czasie inicjatywę, która „służyć będzie stworzeniu całościowej strategii polityki rodzinnej” - poinformowała prof. Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Przedstawiciele miast podkreślali, że intencją tworzenia Karty Dużych Rodzin było także obalenie stereotypowego myślenia, że rodziny wielodzietne to rodziny dotknięte różnymi patologiami. Pomogły w tym same rodziny, które apelowały w rozmowach z władzami miasta i gmin o wsparcie. – Chodziło nam o to, by nie traktować karty jako elementu pomocy społecznej, ale by zwrócić uwagę na wartość jaką jest duża rodzina – tłumaczyła Ewa Kamińska, zastępca ds. spraw społecznych prezydenta Gdańska.
Po kilku latach podobne karty zaczęły wprowadzać kolejne miasta i gminy: Grodzisk Mazowiecki (2008), Tychy (2009), Bielsko-Biała, Łowicz i Sandomierz (2010) Gdańsk (2011), a także mała Żabia Wola, korzystająca w tym zakresie z doświadczenia pobliskiego Grodziska. Od września br. do tego grona dołączyły Siedlce.
Bogdan Jaskot ze stołecznego ratusza powiedział, że Warszawa nie ma jeszcze Karty Dużej Rodziny. Planuje jednak jej utworzenie, a zwłoka w podyktowana jest potrzebą odpowiedniego rozeznania potrzeb rodzin wielodzietnych w stolicy, a do tego konieczne jest zintegrowanie pracy wielu urzędów, które do tej pory kwestiami wsparcia rodzin zajmowały się osobno. Funkcjonują natomiast oddzielnie programy dla kobiet w ciąży oraz młodych rodziców, rodziny z czworgiem i więcej dzieci mają prawo do bezpłatnej komunikacji, rodziny wielodzietne mają pierwszeństwo w najmie lokali mieszkaniowych oraz przy umarzaniu zaległości czynszowych.
W trakcie spotkania odczytano apel jego uczestników do samorządów o wprowadzanie Karty Dużych Rodzin.
Podkreśla się w nim, że wsparcie rodzin, które wychowują nowe pokolenia, jest istotną inwestycją w przyszłość kraju. „Wychodząc z tego założenia, większość krajów Unii Europejskiej wprowadziła różne systemy polityki na rzecz rodziny. Jesteśmy przekonani, że nasza Ojczyzna – w trosce o swoją przyszłość – musi do tego procesu dołączyć” – brzmi apel.
„Rodziny – szczególnie wychowujące większą liczbę dzieci – ponosząc zwiększony wysiłek, odgrywają ważną rolę w rozwoju ekonomicznym państwa. Są istotną grupą podatników, pracowników i konsumentów; umożliwiają też funkcjonowanie systemów emerytalnych” – zauważają organizatorzy konferencji.
W apelu wyrażono także wdzięczność tym samorządom, które odważnie wprowadzają rozwiązania prorodzinne.
Organizatorami konferencji, która odbyła się w stołecznej Bibliotece Rolniczej są Gmina Grodzisk Mazowiecki oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.