Reklama

Bez komórki się nie obejdą

Co trzeci nastolatek (36 proc.) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego; dla 68 proc. badanych, telefon jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich - wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Uwaga! Fonoholizm".

Reklama

Niziołek podkreśla, że młodym ludziom trzeba uświadamiać, że telefon to użyteczne narzędzie, które może ułatwiać i przyspieszać komunikację, ale nie może zdominować życia. "To, że nastolatki chcą mieć w swoim telefonie aparat i odtwarzacz muzyki, nie jest niczym złym. Problem pojawia się, kiedy komórka staje się nieodłącznym elementem tożsamości młodego człowieka i kiedy zaczyna on postrzegać wartość swoich rówieśników przez pryzmat modnych gadżetów, jakie posiadają" - przekonuje Niziołek.

Eksperci radzą, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci poprawnych zasad korzystania z telefonu i pokazywać, jak ważny jest bezpośredni kontakt z rówieśnikami, wyjaśniając, że podtrzymywanie relacji i budowanie przyjaźni nie będzie trwałe, kiedy będzie opierało się tylko na dzwonieniu i wysyłaniu sms-ów.

"Warto też pamiętać, że dzieci i młodzież uczą się poprzez obserwację i widzą, że komórka to ważna rzecz w życiu człowieka. Zwłaszcza, gdy najbliżsi zawsze mają ją przy sobie, pędzą, by odebrać połączenie lub odpisać na wiadomość, korzystają z telefonu w czasie podróży, robią nim zdjęcia i dzielą się nimi ze znajomymi na portalach społecznościowych" - przypomina Niziołek.

Sugeruje, by zawsze, gdy poświęcamy czas dzieciom, wyłączyć lub wyciszyć telefon. "Uczmy, że są sytuacje i miejsca, kiedy nie wypada korzystać z komórki. Pokażmy, że poprzez rozsądne używanie telefonu okazujemy innym ludziom szacunek, np. nie dzwonimy zbyt wcześnie lub późno wieczorem, nie przeszkadzamy w weekendy czy w święta" - dodaje.

Zainteresowanie dziecka rozrywką w telefonie, np. grami lub serwisami społecznościowymi, nie jest powodem do paniki, dopóki nie jest to dla niego jedyna forma rozrywki. "Nastolatek, który ma swoje zainteresowania, mniej czasu będzie spędzał z telefonem w ręku. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie dziecka na zajęcia plastyczne, basen czy do klubu karate. Ważne jest, by młody człowiek zaangażował się w nowe aktywności i odnalazł zajęcie, które rzeczywiście przyniesie mu mnóstwo satysfakcji" - radzi Płonkowski.

"Uwaga! Fonoholizm" to ogólnopolska kampania społeczna, która ma przeciwdziałać nadmiernemu używaniu telefonów komórkowych przez młodzież. Adresowana jest do nauczycieli, uczniów i rodziców. W ramach akcji przygotowane zostały m.in. scenariusze zajęć szkolnych, zachęcające do zorganizowania dnia bez telefonu, a także telefoniczny savoir vivre dla młodzieży. Więcej informacji można znaleźć na stronie na www.uwagafonoholizm.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP w marcu, na reprezentatywnej grupie 400 osób w wieku 12-19 lat.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama