Siostry przełożone obradowały

Wspólnota nie jest grupą zorganizowaną raz na zawsze, ale pozostaje ciągle w tworzeniu – podkreśliła w rozmowie z KAI m. Leticja Niemczura, stojąca na czele Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. 124. zebranie plenarne tego gremium zakończyło się 13 października w Warszawie z udziałem 150 sióstr przełożonych – prowincjalnych i generalnych.

Temat zebrania „Wspólnota uczniów Chrystusa” zaproponowały same siostry. Przełożone rozważały ideał wspólnoty ukazany w Dziejach Apostolskich. Jak podkreśliła przewodnicząca Konferencji, podstawą bycia we wspólnocie chrześcijańskiej, a tym bardziej we wspólnocie zakonnej, jest wiara. Dodała też, że jej fundamentem jest Biblia i nauczanie Kościoła.

Podczas spotkania siostry wymieniły się też doświadczeniami na temat praktykowanej w zakonach wspólnoty dóbr duchowych i materialnych. "Doświadczamy, jak ogromną wartością jest wspólnota dóbr duchowych, którą żyjemy, dzielimy się i pomnażamy poprzez nasze talenty" – powiedziała m. Leticja. Wyjaśniła też, że dobro duchowe wynika z łaski powołania, wiary i sakramentów. Pomnaża się ono m.in. przez wzajemne dzielenie się sióstr doświadczeniem Boga i wiary.

Przełożona generalna józefitek dodała, że również uczestnictwo w trudach i cierpieniach przynosi owoce w postaci dobra duchowego. "W naszych wspólnotach są nie tylko osoby bardzo aktywne apostolsko, ale też takie, które są już chore a wartość ich cierpienia, modlitwy i towarzyszenia dziełom prowadzonym przez zgromadzenie – choć same pozostają niejako na drugim planie - jest ogromną wartością" – podkreśliła przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych. Dodała, że do wartości duchowych zalicza się też to, co dana członkini wnosi do wspólnoty jako owoc rozwoju swojego talentu.

Natomiast jeśli chodzi o wspólnotę dóbr materialnych, możliwe są różne opcje w zależności od prawa własnego konkretnego zgromadzenia. "Niektóre nie mają żadnych dóbr własnych, a reguła innych zgromadzeń wskazuje, że mogą posiadać wspólne dobra materialne. Natomiast jednostka jest zobowiązana do przestrzegania i życia według ustalonych norm w danym zgromadzeniu odnośnie do przeżywania ślubu ubóstwa" – wyjaśniła przewodnicząca.

Podczas zebrania plenarnego przełożone dzieliły się doświadczeniami z własnych zgromadzeń, nie tylko podczas paneli dyskusyjnych, ale również w kuluarach. "Po to właśnie istnieje Konferencja, byśmy mogły dzielić się rozwiązaniami już sprawdzonymi nie tylko na polu duszpasterskim, a także szukać wspólnych rozwiązań trudnych, aktualnych spraw" – dodała m. Leticja Niemczura.

Siostry zapoznały się też z problemem handlu żywym towarem. "Skala tego zjawiska jest poruszająca, a to co wiemy, to zaledwie wierzchołek góry lodowej" – powiedziała przewodnicząca Konferencji. Zaznaczyła, że dziewczęta i młode kobiety ryzykownie odpowiadają na fałszywe oferty pracy za granicą czy szybkiego awansu i padają ofiarami handlarzy żywym towarem. "Pomoc kobietom, a także przestrzeganie i uwrażliwienie na zagrożenia, to wyzwanie również dla nas. 150 zgromadzeń zakonnych to ogromna sieć rozłożona po całym kraju, dzięki której możemy zdziałać wiele dobrego" – podkreśliła m. przewodnicząca. Dodała, że zakonnice starają się być czujne i otwarte na problemy środowiska, w którym mieszkają i pracują, by pomagać tam, gdzie jest to potrzebne i możliwe.

Następne zebranie plenarne odbędzie się w kwietniu 2012 r. w Warszawie. Poświęcone będzie tematowi nowej ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
10°C Sobota
wieczór
wiecej »