Ekspert medyczny zeznający w procesie dr Conrada Murray'a, osobistego lekarza Michaela Jacksona, oświadczył w środę, że popełniane przez Murray'a ustawiczne i jaskrawe naruszenia zasad opieki, spowodowały śmierć piosenkarza. Murray osdkarżony jest o niemyślne spowodowanie śmierci Jacksona. Nie przyznaje się do winy.
Dr Steven Shafer powiedział członkom ławy przysięgłych, że do śmierci Jacksona przyczyniły się takie czynniki jak brak właściwego sprzętu medycznego, brak dokumentacji medycznej oraz niewłaściwe stosunki między lekarzem i pacjentem.
Dodał, że Murray postępował raczej jak pracownik Jacksona a nie jako jego lekarz, który powinien odrzucić żądania artysty podania mu silnego leku znieczulającego propofolu jako środka nasennego.
"Zgadzanie się to nie jest postępowanie lekarza. Kompetentny lekarz wie, że tak się nie robi" - powiedział Shafer, profesor medycyny na uniwersytecie Columbia. Zaprezentował on ławie przysięgłych nagranie wideo, w którym wymieniono zasady bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać przy stosowaniu propofolu i jakich nie przestrzegał Murray podając ten lek Jacksonowi.
"W przypadku Jacksona, żadne zabezpieczenia nie były stosowane" - powiedział Shafer. Skrytykował on też fakt, że Murray bezpośrednio przed zgonem piosenkarza nie monitorował jego stanu i rozmawiał przez telefon komórkowy.
Dodał, że wszystko wskazuje na to, że Murray zamierzał podawać, lub podawał, Jacksonowi duże dawki propofolu codziennie bowiem zakupił 130 ampułek zawierających po 100 ml tego środka. "To są niezwykle silne dawki, jeśli miałby być podawane jednej osobie" - powiedział biegły.
Ustalenia śledztwa wykazały, że Murray, który jest specjalistą kardiologiem, nie prowadził dokumentacji opieki nad Jacksonem i nie monitorował jego stanu zdrowia w dniu zgonu, czyli 25 czerwca 2009 r.
Shafer był ostatnim świadkiem oskarżenia w toczącym się procesie. W piątek mają zacząć zeznawać świadkowie obrony powołani przez adwokatów Murray'a.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.