Papież: Biskupi, podnoście głos!

Związki pozamałżeńskie, zabijanie dzieci i starców fałszywie oskarżanych o czary - o afrykańskich przeszkodach w ewangelizacji mówił Benedykt XVI do biskupów Angoli

Głoszenie Ewangelii to pierwszy, najbardziej specyficzny dar Kościoła dla mieszkańców Afryki. Stanowi bowiem zasadniczy czynnik rozwoju – przypomniał Papież, przyjmując biskupów Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Przybyli oni z wizytą ad limina Apostolorum. Benedykt XVI podjął temat przeszkód, jakie w tych afrykańskich krajach utrudniają ewangelizację. Jako pierwszą wymienił liczne tam wśród katolików związki pozamałżeńskie. Wyraził uznanie tamtejszemu episkopatowi, który przyjął małżeństwo i rodzinę jako priorytety w swym trzyletnim programie duszpasterskim.

„Niech Bóg obdarzy owocami inicjatywy podejmowane w tej sprawie! – mówił Ojciec Święty. – Pomagajcie małżeństwom osiągać ludzką i duchową dojrzałość, konieczną do odpowiedzialnego podejmowania misji małżonków i rodziców. Przypominajcie im, że ich odpowiedzialna miłość musi być jedyna i nierozerwalna, jak przymierze Chrystusa z Kościołem. Tego drogiego skarbu trzeba strzec za wszelką cenę”.

„Druga przeszkoda w waszym dziele ewangelizacji to fakt, że serca ochrzczonych są jeszcze podzielone między chrześcijaństwem a tradycyjnymi religiami afrykańskimi – kontynuował Papież. – Nękani problemami życiowymi nie wahają się oni uciekać do praktyk nie do pogodzenia z wyznawaniem Chrystusa. Strasznym tego skutkiem jest odpychanie czy wręcz zabijanie dzieci i starców fałszywie oskarżanych o czary. Pamiętając, że ludzkie życie jest święte w każdej swej fazie i wszystkich sytuacjach, podnoście nadal głos, drodzy biskupi, w obronie tych ofiar. Jest to problem całego regionu. Wspólnoty kościelne dotknięte tym nieszczęściem winny więc razem podjąć wysiłek, by określić głębokie znaczenie takich praktyk oraz zagrożenia duszpasterskie i społeczne z nimi związane, proponując sposób ich ostatecznego wykorzenienia we współpracy z rządami i społeczeństwem świeckim”.

„Na koniec wspomnę pozostałości mentalności szczepowej, odczuwalne w postawach wspólnot zamykających się w sobie i nie przyjmujących ludzi, którzy pochodzą z innych części kraju – dodał Benedykt XVI. – Wyrażam uznanie tym z was, którzy zgodzili się pełnić misję pasterską poza granicami swej grupy regionalnej czy językowej. Jestem też wdzięczny księżom i innym ludziom, którzy was przyjmują i wspomagają. W Kościele jako nowej rodzinie wierzących w Chrystusa nie ma miejsca na żadne podziały”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Środa
rano
27°C Środa
dzień
27°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »