Rabini dyskutują

O problemach społeczności żydowskiej w Europie dyskutują rabini krajów europejskich i podczas konferencji, która trwa w Warszawie. Rabini spotkali się też z przedstawicielami władz i zostali przyjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Poinformowali o tym we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. Zjazd Konferencji Rabinów Europejskich to największe zgromadzenie rabinów w Polsce od czasów II wojny światowej. Wtorek jest drugim dniem dwudniowej konferencji.

Jak podkreślił naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt tegoroczny zjazd jest świadectwem odradzania się społeczności żydowskiej w Polsce.

"To zgromadzenie to znak, że istnieje wspólnota. Jesteśmy razem, możemy posłuchać, o tym jakie mamy problemy" - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schrudrich. Zaznaczył, że to, że społeczność żydowska jest razem zawdzięcza prawu, które "było takie samo 500 lat temu, 300 lat temu, 100 lat temu i jest dzisiaj".

Powiedział, że teraz chce, by młodym ludziom tłumaczyć, co to tradycja i żydowskie korzenie. W poniedziałek - jak powiedział rabin Schrudrich - rabini spotkali się na kolacji z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, doradcą prezydenta RP Tadeuszem Mazowieckim i ministrem w Kancelarii Premiera Władysławem Bartoszewskim.

We wtorek zostali przyjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego; mają też udać się na cmentarz żydowski w Warszawie.

Jednym z problemów, omawianych przez rabinów była kwestia szechity czyli uboju rytualnego. Jest to jeden z największych problemów od kiedy holenderscy parlamentarzyści zagłosowali za zniesieniem uboju rytualnego, a w Parlamencie Europejskim pojawiły się głosy krytykujące rytuał szechity.

Po konferencji prasowej rabini udali się na wspólną modlitwę.(PAP)

edom/ tot/

«« | « | 1 | » | »»
 • Zbyszek
  01.11.2011 19:51
  Mam takie jakies mieszane uczucia, co chwile jestesmy jako narod atakowani za nasz jakoby wrodzony antysemityzm a tu jakby nigdy nic taki religijny szczyt, na dodatek w cieniu tego wszystkiego pojawia sie kolejne roszczenie narodu zydowskiego o odszkodowania od Polski za utracone mienie. Choc tu mowa o religii to pachnie niestety polityka.
 • Stanisław_Miłosz
  01.11.2011 21:21

  Ponieważ nikt tego jeszcze nie zauważył, to ja pozwolę sobie zauważyć. I być pierwszym:

   

  Dobry dzień sobie, katolickie Święto Wszystkich Świętych, trzeba przyznać, rabini na dyskusję wybrali! Do tego w sercu katolickiej Polski!

   

  I jak tu tych naszych (jak przyrównał nasz, bł. Jan Paweł II), jakby starszych braci - w wierze nie kochać? No nie da się, trzeba kochać.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »