Brak etyki źródłem kryzysu

Przyczyną globalnej zapaści gospodarczej jest brak etyki wśród osób i organizacji. Takiego zdania jest kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii, a zarazem sekretarz generalny Federacji Episkopatów Azji

Wziął on udział w konferencji na temat światowego systemu gospodarczego, jaka odbyła się w Bangalore w południowych Indiach z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Kultury.

„Właściwe funkcjonowanie globalnej gospodarki wymaga podstawowych wartości i wspólnego kodeksu etycznego opartego na wierze i rozumie” – stwierdził kard. Gracias. Do tego należy dodać odpowiednią politykę wspierającą odpowiedzialność w zarządzaniu przedsiębiorczością i aktywnością społeczną. Zdaniem hinduskiego purpurata rządy powinny rozliczać środowiska biznesowe za wykroczenia czy przedsięwzięcia mające negatywne następstwa w sferze społecznej czy w przyrodzie.

Podobne zdanie wyrażali inni uczestnicy konferencji, wskazując m.in. na wzrost korupcji, jako efekt braku moralnych hamulców wśród uczestników gry rynkowej. Za tym idzie często nadużywanie władzy politycznej i gospodarczej. Stąd warte uwagi i poparcia są społeczne inicjatywy na rzecz upowszechniania etyki w biznesie oraz promowania solidarności i zrównoważonego rozwoju.

«« | « | 1 | » | »»
 • +antysmok
  02.11.2011 19:50
  Oby to nie był głos na puszczy. Ja by tu jeszcze dodał podsycanie konsumpcjonizmu - wmawianie ludziom potrzeb.
 • jaskier
  02.11.2011 20:38

  Zgodnie z hedonistyczną zasadą że, celem życia jest doczesne prywatne szczęście człowieka, niejedna osoba i organizacja chcąc to szczęście osiągnąć postępuje nieuczciwie. "Róbta co chceta", albo "pierwszy milion trzeba ukraść" słyszeliśmy wiele razy. W naszym "cywilizowanym świecie" obserwujemy nagminne obrażanie Boga /hulaj duszo piekła nie ma/, a więc co ma wyznaczać moralne granice ludziom.

 • Adam
  02.11.2011 21:46
  Ks.Kardynał ma jak najbardziej rację.Codziennie jesteśmy manipulowani i straszeni przez polityków,media i finansistów, że jeśli nie damy pieniędzy podatników na przekręty banków i polityków to świat się zawali.
  A przecież ci sami uczeni i najlepsi politycy i finansiści spwodowali obecne kryzysy i dąża nadal do dalszego wyciągnięcia resztek pieniędzy z prywatnej pracy ludzi.Jest to zwykła grabież i złodziejstwo.Teraz wieszczą się jako jedyni naprawcy, tego co zniszczylik.A zniszczyli moralność,etykę i zwykłą ludzką i Bożą uczciwość. Jest to wynik odejcia od Dekalogu.
  Tylko powrót do Boga i zasad Wiary przywróci naturalny porządek rzeczy i godność ludzi.
 • Agaton
  03.11.2011 07:41
  Do czego to doszło? Hindusi chcą uczyć etyki cywilizowane narody - a kysz!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  wiecej »