Komentarze 51
 • tomaszl
  17.05.2019 08:06
  Bardzo ważne słowa Prymasa. Ważne i dla walki z pedofilią, ale też ważne, bo w końcu trzeba odciąć Kościół od instrumentalnego traktowania Go przez polityków.
  Jedno małe ale - dziś potrzeba nie tyle empatii, ale zastosowania przez ludzi Kościoła tych ewangelicznych zasad, które tak często są widoczne w słowach homilii i wielu pouczeniach świeckich.
  Dziś biskupi muszą czynem, a nie słowem pokazać co znaczy być katolikiem.

  I jeszcze jedno, jeżeli teraz, w 2019 roku faktycznie podejście urzędników kurii gdańskiej jest takie, jak opisywała je wczoraj pokrzywdzona, to jest bardzo dużo do zrobienia aby nawrócić się z urzędnika na praktykującego wiarę katolika.
 • GOŚĆ
  17.05.2019 08:16
  Niech pomagają i płacą ci, którzy zawinili. Jakie będzie źródło finansowania tego funduszu pomocowego? Nie życzę sobie, żeby zbierano "haracze" z datków niewinnych wiernych w tym celu. Bo nie sztuka zawinić i kazać innym płacić - uważam, że byłoby to niemoralne, jeśli miałoby to być ściąganiem kasy z niewinnych owieczek na pomoc innym owieczkom skrzywdzonym przez złych pasterzy. Dajcie już ludziom spokój z tymi nadmiernymi obciążeniami.
  A księdzu prymasowi może przydałaby się zmiana okularów, skoro w ogóle nie dostrzega ręki podniesionej na Kościół.
 • Gość
  17.05.2019 08:16
  Aha, to tylko overtura do zajęcia dóbr i nieruchomości Kościoła, czyli całej wspólnoty. Tak więc owieczki przez lata utrzymywane z dala od "tych spraw" , czyli tez okłamywane , teraz będą musiały dać się strzyc raz jeszcze. Polecam te świadomość wszystkim, w tym i sobie na co pójdą pieniądze tacy i z kolędowych kopert. Na odszkodowania za krzywdy o które nie wolno nam było pytać . Furda Panowie , kto winny (również zatajenia) niech płaci . Może i zwykłych wiernych wsadzać się będzie zastępczo do więzień ?
 • Dr Queen
  17.05.2019 08:41
  Nowe przyslowie: Naiwny jak Polak.
 • Podaj nick
  17.05.2019 08:42
  Faktycznie robi się problem skąd brać pieniądze.
  Jeśli złapiemy księdza-pedofila, który z jakichś przyczyn nie trafi do więzienia (przedawnienie, ciągnące się procesy, nieważne), występuje zawsze zbiór okoliczności:
  - Zostaje mu zabrany kontakt z dziećmi - traci zatem wynagrodzenie w szkole.
  - Dostaje zakaz publicznego głoszenia - traci więc zarobek z homilii, intencji mszalnych itd.
  Technicznie zostaje bezrobotny i "na garnuszku" Kościoła. Nie dość, że trzeba go utrzymywać "za darmo", bo przecież nie skażemy gościa na śmierć głodową, to jeszcze nie ma żadnych środków, z których mógłby choćby symbolicznie zadośćuczynić własnej ofierze - na przykład w formie "alimentów".
  Czy nie byłoby dobrym wychowawczo pomysłem wymyślenie dla takich osób konkretnej i wartościowej dla wspólnoty Kościoła pracy, za którą otrzymają wynagrodzenie - z którego następnie będą mogli spłacać swój dług wobec ofiary?
  • tomaszl
   17.05.2019 08:58
   Dla wspólnoty Kościoła jedyną drogą w sytuacji udowodnionej winy w wypadku pedofilów winna być automatyczna kara usunięcia ze stanu kapłańskiego.
  • k
   17.05.2019 18:46
   Żartujesz, Podaj Nick. Już się zaczyna rozczulanie nad zboczeńcami, za chwilę ktoś powie, że zboczeńcy też są ofiarami (diabła, rewolucji seksualnej, mediów lewackich, nieszczęśliwego dzieciństwa, niepotrzebne skreślić). Żądanie utrzymywania przestępców przez wspólnotę wierzących jest demoralizujące, niesprawiedliwe i może tylko rozzuchwalić sprawców. Co to znaczy "nie skażemy gościa na śmierć głodową"? Są to mężczyżni sprawni, wykształceni, a w Polsce nie ma bezrobocia. Niech sobie radzą sami i spłacają własne długi, jak wszyscy alimenciarze. W dawnych kodeksach prawa kanonicznego dla zboczeńca oprócz kar kościelnych był również przepadek mienia. Całego mienia. I komu to przeszkadzało?
  • elhol2
   18.05.2019 01:34
   I to jest myśl. Mają zdrowe ręce i nogi, trochę rozumu to niech pracują i płacą.
 • Dr Queen
  17.05.2019 08:43
  Film jest ultra ustawką na podstawie faktow prymas udaje że to czysty temat grzechu. A to gilotyna i pulapka.
  • MAREK
   17.05.2019 09:42
   Czy mógłbyś napisać jak powinien wyglądać film o pedofilii w kościele, żebyś nie uznał go za "ustawkę", "gilotynę" i "pułapkę"?
   • Dr Queen
    17.05.2019 10:23
    Np tak, że jak mamy agentów SB prowadzonych na smyczy, to o tym mówimy w filmie. I zachowujemy proporcje homoseks do hetero (podajac dane), bo jak damy na wejsciu zboczenca macającego damę to ma wygladać że to nie jest problem trzymania obrzydliwych homoseksualistów w Kosciele (vide orgia w Kongregacji Nauki Wiary)
   • Dr Queen
    17.05.2019 10:28
    O "drobnostkach" typu przebitki, ustawianie kadrów z symbolami świętymi nie wspominam choc są tą ważniejszą warstwą przekazu. To elementarz. A prymas udaje poruszonego faktami (nie znał, nie słyszał?) . Ilu homosrksualistów usinięto karnie z kapłaństwa? Ilu rozwiązłych? Fundusze alimentacyjne to żart. Relegowanie to droga do odpowiedzialnosci. Nie kazdemu GW da robotę jako "bylemu ksiedzu" nie potrafiącemu utrzymać sprzetu w portkach.
   • tomaszl
    17.05.2019 10:54
    Ten jakże dziś powtarzany argument z SB to celowa obrona pedofilii w sutannach. A jak ktoś ich broni ti tym bardziej wypada solidarnie zapłacić odszkodowanie.
   • @TOMASZL
    17.05.2019 11:43
    Ależ ty uparty jesteś i zabetonowany na fakty. To że ludzie chcą wywalenia postesbeckich księży z Kościoła nie znaczy, że bronią pedofilii. Tobie nie zależy na oczyszczeniu Kościoła ze wszystkich mętów? A płacić to możesz sobie sam.
   • tomaszl
    17.05.2019 12:23
    Przeczytaj choćby w Gościu o wyroku na księdza z Diecezji Opolskiej. Ciekawe co ten ksiądz miał wspólnego z SB.
    W mojej ocenie cały ten szum z SB służy jedynie pedofilom.
   • elhol2
    18.05.2019 01:35
    Przeżyj to sam !!!
 • albert
  17.05.2019 08:43
  No tak! Odpowiedzialność zbiorową nam proponuje. To jest najlepsza metoda zniechęcenia katolików do dawania na Kościół. Czy ten człowiek potrafi co innego niż szkodzić Kościołowi?
 • sp
  17.05.2019 08:47
  Chciałbym więc, jako ten, któremu to zapewne przyjdzie współfinansować "poczynania" pewnych duchownych, zobaczyć jak rozpędzane są homoseksualne kliki oraz jak stworzona jest SZCZELNA bariera przed przyjmowaniem dewiantów do seminariów, czy klasztorów. Jeśli tego najpierw nie zobaczę, to uznam za moralnie niegodziwe współuczestniczenie finansowe w podobnych ekscesach. Ofiary będę składał WYŁĄCZNIE z przeznaczeniem na cele parafii, bezpośrednio u mojego proboszcza.
 • Podaj nick
  17.05.2019 08:47
  Choćby taki ksiądz-pedofil miał trawniki przykościelne kosić, albo w kuchni na probostwie pracować. Niech pracuje, a nie siedzi ukryty w domu księży emerytów. Niech podejmie pracę naukową, niech w archiwum kurialnym porządkuje papiery, niech biskupa autem wozi albo sprząta katedrę. Wszystko jedno, jakie byłoby jego zajęcie - ale niech pracuje i uczciwie zarabia na swoje utrzymanie (które mu dajemy tak czy owak, tylko teraz robimy to za darmo). I wreszcie - niech z uczciwie zarobionych pieniędzy płaci co miesiąc alimenty swojej ofierze. Do końca życia.
  • tomaszl
   17.05.2019 08:59
   Nie, usunięcie księdza do stanu świeckiego, a obowiązek alimentacyjny wobec ofiary ścigany przez prawo cywilne.
  • Obserwator
   17.05.2019 15:13
   Usunięcie do stanu świeckiego, o którym mówisz, jest pozamiataniem problemu bez zadośćuczynienia. Ślubował, więc powinien wylądować na pozycji "brata zakonnego" (bez obrazy dla braci zakonnych) - czyli jako duchowny bez mandatu sprawowania sakramentów. Pokuta do końca życia w zgromadzeniu zamkniętym z odpracowaniem szkód.
  • elhol2
   18.05.2019 01:37
   Otóż to !!!
 • sp
  17.05.2019 09:38
  Proponuję też, by każdy duchowny, czy pracownik instytucji kościelnych podpisał prawnie zobowiązujące go oświadczenie, że bierze wyłącznie na siebie pełną odpowiedzialność finansową za popełniane (również w przeszłości) przestępstwa. To zdecydowanie zniechęci dewiantów do okradania wspólnoty Kościoła.
  • Obserwator
   17.05.2019 15:14
   i cóż Ci po oświadczeniu, jak on nic nie ma i długu nie spłaci?
   • sp
    19.05.2019 10:47
    Życie w nędzy to żadna perspektywa, nawet dla pedofila. Zastanowi się dwa razy, zanim zechce coś zrobić "na koszt" Kościoła, ale przede wszystkim kolejni nie będą szukać w Kościele łatwych możliwości.
 • Monika
  17.05.2019 10:24
  Zastanawiam się czy wobec ,,księży",którzy poszli do kapłaństwa z ramienia SB a później dokonali przestępstwa pedofilii Kościół nie może orzec niewaznosci sakramentu...Wiem,ze sprawcami byli tez faktyczni duch
  • tomaszl
   17.05.2019 10:53
   Narracja o SB ma się jak widać świetnie. Pytanie tylko który kapłan pedofil wstąpił do Kościoła z ramienia SB i co w tym czasie robili choćby jego nauczyciele w seminarium, późniejsi przełożeni etc. Może oni też byli z SB?
  • Obserwator
   17.05.2019 15:18
   Ja to się zastanawiam, skąd SB miało takie tabuny pedofili w idealnym wieku... Hodowali ich w kurniku?
   Przecież jakieś drobne procenty ludzi mają takie skłonności, i akurat SB wszystkich ich zlokalizowało? Czy ogłoszenie w prasie dali?...
 • tomak
  17.05.2019 10:58
  "Według abp. Polaka kryzys jest spowodowany tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii." W Kościele są grzechy czynnego homoseksualizmu. Nic o tym nie mówicie. Kiedy się do tego przyznacie? Poczynając od Watykanu... Homoseksualiści są głównymi sprawcami pedofilii. Trzeba mówić o wszystkich grzechach nie tylko o jednym, który akurat został nagłośniony.
  • Stanis
   17.05.2019 14:56
   Ale gdzie te mafie są! Niech powiedzą ci, którzy to wiedzą inaczej niech przestaną zniesławiać. A mafia niech bierze odpowiedzialność. Kościoła nie wolno zniesławiać. Te grzechy zawsze były i są przeciw Kościołowi i wbrew Kościołowi.
   Jeśli jest inaczej, napiszcie to w katechizmie, bo ja już tracę wiarę (w taki Kościół!).
  • Obserwator
   17.05.2019 15:19
   Kryzys pedofilii jest spowodowany tym, że są w Kościele pedofile. Geniusz, panie, to wymyślił...
 • Karol
  17.05.2019 11:06
  1. Nie żaden fundusz, tylko osobista odpowiedzialność!

  2. Rozwiązanie jest jedno: natychmiastowe wydalenie ze stanu kapłanskiego zboczeńców oraz cudzołożników.

  3. Rozwiązanie nr 2 nie zostanie zrealizowane, w związku z czym przyjdą kolejne, jeszcze bardziej bolesne "chłosty" na zatwardziałych duchownych.
  • Stanis
   17.05.2019 14:51
   Święta racja! Taki fundusz dobije Kościół. Byłby niesprawiedliwym przyznaniem, że grzechy są wspólne i odpowiedzialność zbiorowa! Hitler w grobie by zarechotał!
   A cały Kościół w Polsce by został w ten sposób zniesławiony!
 • tomaszl
  17.05.2019 11:58
  Widać że temat fundusz wywołuje dyskusje. A w mojej skromnej ocenie ten fundusz będzie jednym z elementów, po którym widać będzie czy Kościół instytucjonalny w Polsce chce swego nawrócenia.
  Jeżeli taki fundusz zasilą biskupi ze swego osobistego majątku, jeżeli poświęcą coś ze swojego majątku służbowego (choćby samochód) czy wręcz na fundusz zostanie zorganizwoana wyprzedaż dóbr kościelnych nie związanych z wiarą i kultem to ok. Natomiast jak tworzenie funduszu będzie polegało na zbiórce na tacę, to z całym szacunkiem, ale to nie będzie jeszcze nawrócenie.
 • kara
  17.05.2019 13:23
  A kto zasili ten fundusz? Wierni? Państwo? - czyli MY
 • jaga
  17.05.2019 15:43
  Zbiórki do puszek -zadośćuczynienie finansowe za pedofilów? Na kogo spadnie to łożenie?
 • elhol2
  18.05.2019 01:30
  Przytoczę słowa Ks. Tadeusza Isakowicza- Zalewskiego, z którymi w pełni się zgadzam. Oto one: "Fundusz? Najpierw likwidacja luksusowych rezydencji abp. Juliusza Paetza, który molestował kleryków, i b. prymasa Józefa Kowalczyka, który to tuszował. Niech obaj zamieszkają w domu emerytów, a zaoszczędzone kwoty dać na cele charytatywne.

  To samo dotyczy ks. kard. St. Dziwisza, b. metropolity krakowskiego, który wraz z włoskim "kamerdynerem", wyświeconym w dziwny sposób na diakona, zajmuje całą kamienicę w centrum Krakowa. To są ogromne koszty utrzymania, a jego poprzednik, ks. kard. Fr. Macharski na emeryturze mieszkał skromnie w klasztorze.

  Co do drugiego artykułu, to rzecznicy prasowi nic tu nie poradzą. Codziennie dostaję serwis archidiecezji krakowskiej z długimi kazaniami (czytaj: wykładami akademickimi) arcybiskupa. Wszystko to idzie ponad głowami wiernych, którzy czekają na jasne i szczere słowa, a nie na profesorskie wywody filozoficzne."
 • Elżbieta
  18.05.2019 13:19
  Fundusz tak_ ale nie z kieszeni wiernych , a z e sprzedazy pałaców i in dóbr materialnych biskupów. Bronisław Bozowski dawno temu mówił, że bogacenie się Kościoła, bizantyjska zamożność Biskupów i oderwanie Księży od rzeczywistości ekonomicznej wiernych nieuchronnie prowadzi do demoralizacji.
 • Artur Skupień
  18.05.2019 13:48
  Czy katolicy nie mogą odważnie tupnąć nogą i domagać się już teraz, zawieszenia wszystkich podejrzanych kapłanów ? Od księdza na wiejskiej parafii po prymasa i najwyższych purpuratów. Podejrzanych ale i tych co byli TW ! Tupnięciem nogą to może być zapowiedź odmówienia uczestnictwa w mszach do chwili podjęcia konkretnych działań. Dość kiwania głowami z pokorą przed naszymi pasterzami ! A Ci z nich, którzy boją się hierarchów będą czuli , że vox populi to vox Dei i odważniej za Księdzem Isakowiczem, zabiorą się za porządek w tej świętej stajni Augiasza !!!
 • nĩck
  20.05.2019 11:29
  Zbiorowa odpowiedzialność to nie jest dobry pomysł. Jedyne co to może przynieść to kolejka pomówień rzekomo molestowanych przez nieżyjących już duchownych którzy nie będą mogli się bronić.
 • Gość
  20.05.2019 12:44
  Ofiary jak najbardziej powinny otrzymać odszkodowania, ale dopiero po udowodnieniu przez organa ścigania i sąd winy dla krzywdziciela oraz takie kary powinni przestępcy osobiście z własnej kieszeni płacić. W innym przypadku każdy kapłan może być bezpodstawnie oskarżony, dlatego trzeba wpierw udowodnić bezprecedensowo winę przestepcy a potem od takiej osoby egzekwować SKUTECZNIE odszkodowania. Nie zgadzam się ponosić kosztów odszkodowań za zbrodnie pedofilskie w Kościele czy w Państwie. Jako osobą wierząca i praktykująca nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za te zbrodnie i dlatego nie zgadzam się ze zdaniem ks abp Polaka aby płacić jakiekolwiek pieniądze z ogólnej puli Kościoła. Pieniądze te są potrzebne na utrzymanie wszelkie wsparcia dla potrzebujących czy też ewangelizację ale w żadnym razie na te odszkodowania. Jeśli tak się stanie to będę czuć się okłamaną i wykorzystaną owieczką przez pasterzy. Kocham Kościół i będę go zawsze bronić, ale na taki numer się nie zgadzam.
 • Slezan
  22.05.2019 08:05
  Ale o co chodzi? I tak przecież płacimy już alimenty dla dzieci kapłanów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  wiecej »