Chodzi o mające się odbyć w kwietniu uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
Kard. Kazimierz Nycz został mianowany papieskim wysłannikiem na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski. Obchody odbędą się w dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie i będą połączone z uroczystościami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona kraju.
Biuro prasowe Episkopatu Polski przekazało, że papież mianował swego specjalnego wysłannika na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Został nim kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej.
W kwietniu 1025 r. - podczas świat wielkanocnych dotychczasowy książę Bolesław, nazwany później przez potomnych Wielkim lub Chrobrym (967-1025) został tuż przed śmiercią koronowany, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. "Z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na 18 kwietnia 1025 r., na który to dzień przypadała w tym roku Wielkanoc, oraz jako miejsce koronacji - archikatedrę w Gnieźnie, związaną z kultem świętego Wojciecha" - podało Muzeum Historii Polski.
Historycy podkreślają, że koronacja Bolesława Chrobrego stanowiła zwieńczenie jego trzydziestoletniego panowania oraz było istotnym aktem politycznym oraz demonstracją suwerenności tworzącego się państwa polskiego. Polskę zaczęto też odtąd opisywać jako królestwo.
Główne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się w dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie i będą połączone z uroczystościami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski.
W nocie dotyczącej papieskiej nominacji przypomniano, że w tym roku przypada również "1025. rocznica ustanowienie pierwszej polskiej archidiecezji metropolii".
Jest nią metropolia gnieźnieńska powołana w 1000 r. przez papieża Sylwestra II w trakcie zjazdu gnieźnieńskiego. W jej skład weszły wówczas: archidiecezja gnieźnieńska, diecezja kołobrzeska, diecezja wrocławska, diecezja krakowska a od ok. 1012 r. także diecezja poznańska.(PAP)
mgw/ mark/
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...