Dwoje na pięcioro Niemców czuje się zagrożonych przez islam. To, jak wynika z sondażu, którego fragment opublikowano w środę, współczynnik wyższy niż we Francji, Holandii, Danii czy Portugalii.
Opady śniegu i mrozy na północy Europy spowodowały w środę zamknięcie lotnisk w W.Brytanii, Szkocji i Szwajcarii oraz zdezorganizowały ruch drogowy i kolejowy w kilku krajach. W Czarnogórze, Albanii i części Włoch doszło do powodzi, a na Cyprze panuje susza.
Premier Turcji Tayyip Erdogan oskarżył w środę dyplomatów amerykańskich o oszczerstwo. Zareagował w ten sposób na ujawnione przez portal Wikileaks dokumenty, w których zawarte są mało pochlebne opinie na jego temat.
W dwóch atakach rekina ciężkie obrażenia odniosło czworo rosyjskich wczasowiczów, którzy pływali w Morzu Czerwonym w pobliżu plaż hotelowych nieopodal egipskiego kurortu Szarm-asz-Szajch - poinformowała w środę agencja Associated Press.
„Bóg nieznany dla Hiszpanów XXI wieku” – to tytuł wykładu, który 1 grudnia miał wygłosić kard. Antonio María Rouco Varela na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie (Universidad Autónoma de Madrid). Studenckie grupy lewicowe do tego jednak nie dopuściły.
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział po środowym spotkaniu w Astanie z szefem białoruskiej dyplomacji Siarhiejem Martynauem, że Polska jest gotowa wspierać Białoruś w jej europejskich aspiracjach, jeśli ten kraj "mocnym krokiem wejdzie na drogę demokratyzacji".
Z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego mieszcząca się obok katedry łacińskiej we Lwowie Kaplica Boimów została 30 listopada wieczorem specjalnie oświetlona w ramach akcji „Miasta za życiem – przeciw karze śmierci”.
Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii ustanowili środę dniem protestu przeciwko dyskryminacji i spychaniu ich na margines życia społecznego. Na znak dumy ze swej wiary noszą specjalne logo. Akcję wsparł były zwierzchnik duchowy anglikanów Lord Carey.
Parlament Europejski oraz rządy krajów UE porozumiały się w sprawie wdrożenia ustanowionej w Traktacie z Lizbony inicjatywy obywatelskiej, która umożliwia złożenie w Komisji Europejskiej wniosku o zmianę prawa, o ile podpisze się pod nim milion obywateli UE.
Zniesienie niewolnictwa w XIX w. nie zakończyło tego procederu na świecie; przymusowa praca, handel ludźmi - to współczesne formy niewolnictwa - przypomina sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon w przededniu Międzynarodowego Dnia Zniesienia Niewolnictwa.