Z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego mieszcząca się obok katedry łacińskiej we Lwowie Kaplica Boimów została 30 listopada wieczorem specjalnie oświetlona w ramach akcji „Miasta za życiem – przeciw karze śmierci”.
- Lwów stał się pierwszym miastem na Ukrainie, które dołączyło się w tym dniu do akcji pod hasłem „Miasta za życiem – przeciw karze śmierci”, która w tym dniu odbyła się w 1200 miastach świata – powiedział KAI Alessandro Salacone ze Wspólnoty św. Idziego w Rzymie. Dodał, że tego dnia z okazji dnia protestu przeciwko karze śmierci zostały specjalnie oświetlone znane pomniki architektury, jak rzymskie Koloseum, Atomium w Brukseli, plac i katedra w Barcelonie czy katedra św. Szczepana w Wiedniu.
30 listopada nawiązuje do dnia zniesienia kary śmierci przez pierwsze państwo europejskie. Tego dnia w 1786 r. uczyniło to Wielkie Księstwo Toskanii. Akcja „Miasta za życiem, miasta przeciw karze śmierci” prowadzona jest przez Wspólnotę św. Idziego od 2002 roku. Z czasem przyłączyły się do niej ważniejsze międzynarodowe organizacje praw człowieka i utworzyły „World Coalition Against Death Penalty“, do której przystąpiły m.in. Amnesty International, Ensemble Contre la Peine de Mort, International Penal Reform oraz FIACAT.
Salacone podziękował kurii metropolitalnej we Lwowie oraz władzom miasta za zrozumienie i pomoc miejscowej wspólnocie katolickiej św. Idziego w przeprowadzenie akcji na Ukrainie. Podczas konferencji prasowej w lwowskim ratuszu poinformowano o obecnej sytuacji wykonywania kary śmierci na świecie, zwłaszcza w Uzbekistanie, byłej republice Związku Radzieckiego.
Wzniesiona w XVI wielu obok lwowskiej katedry Kaplica Boimów należy do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na Ukrainie.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.