Ma być miejscem społecznej integracji, solidarności i wspólnej pracy dla kobiet włoskich i z obcych krajów. Miejsce udostępniła im rzymska parafia św. Polikarpa w rejonie Appio Claudio.
We Francji związki zawodowe przed spotkaniem z premier Elisabeth Borne ponownie odrzuciły uchwaloną już reformę emerytalną i zapowiedziały ogólnokrajowy strajk na 6 czerwca - poinformowały centrale związkowe w poniedziałek.
„Miniony tydzień znowu był bardzo niespokojny na Ukrainie. Rzadko kiedy przeżyliśmy noc bez alarmów powietrznych” – mówi w swoim najnowszym orędziu na wojenny czas abp Światosław Szewczuk. Hierarcha zaznacza, że „wróg atakuje na zamieszkane przez cywilów miasta i wsie, i to właśnie w nocy, aby zabić jak najwięcej naszych ludzi, aby przestraszyć Ukraińców, aby sparaliżować ich wolę – wolę wolności”. Ale, jak dodaje zwierzchnik tamtejszych grekokatolików, jego ojczyzna kontynuuje walkę.
Dokładnie miesiąc temu wybuchły walki w Sudanie. Względnie stabilny Chartum opustoszał. Mówi się już o milionie osób, które utraciły domy. Kościół w państwach sąsiadujących z Sudanem zaczął już organizować pomoc dla przybywających uchodźców.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek po rozmowach z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, że chce stworzenia "koalicji samolotowej", i zasugerował, że niedługo mogą zostać podjęte jakieś decyzje w ten sprawie.
Oczekuję, że sojusznicy dojdą do porozumienia w sprawie wieloletniego programu, mającego na celu pomoc Ukrainie w osiągnięciu standardów wojskowych NATO - powiedział w zdalnej wypowiedzi dla uczestników konferencji Szczyt Demokracji w Kopenhadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Wspólnota św. Idziego zorganizowała w Rzymie spotkanie na rzecz pokoju. Wzięli w nim udział przedstawiciele 25 krajów Afryki, gdzie wspólnota zaangażowana jest w różne dzieła socjalne, medyczne i edukacyjne. Młodzi Afrykanie modlili się o pokój dla świata w szczególnym miejscu pamięci, jakim są Groty Ardeatyńskie. Jest to miejsce bestialskiej egzekucji Włochów i Żydów dokonanej w 1944 roku przez niemieckich oprawców.
Komisja Europejska podwyższyła w poniedziałek prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Szacuje, że w 2023 r. wyniesie on 0,7 proc., a w 2024 r. 2,7 proc. Jeszcze w lutym szacowała, że w 2023 r. wzrost PKB wyniesie 0,4 proc., a w 2024 r. 2,5 proc. KE utrzymała też prognozy inflacji dla Polski na 2023 r.