Proszę, wesprzyjcie Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i białoruskiego bohatera, wysyłając mu list. Pomyślcie o przesłaniu wiadomości także do innych więźniów politycznych na Białorusi. Te listy dadzą im nadzieję i pociechę - zaapelowała w piątek na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Odbudowa katedry Notre Dame przebiega zgodnie z planem. Można się zatem spodziewać, że ponownie zostanie ona udostępniona dla wiernych i turystów w 2024 r. – wynika z ogłoszonego wczoraj drugiego sprawozdania Trybunału Obrachunkowego w Paryżu. Co ważne, wiadomo już, że nie zabraknie środków na dokończenie odbudowy. Już teraz zebrano dużo więcej pieniędzy niż wynoszą wydatki i planowany kosztorys.
Aleś Bialacki, założyciel i przewodniczący najważniejszej białoruskiej organizacji praw człowieka Wiasna został w piątek laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Wiasna została zdelegalizowana przez władze w 2003 r., ale nigdy nie przerwała działalności. 60-letni Bialacki znowu jest więźniem politycznym - od lipca 2021 r. przebywa w areszcie pod sfingowanymi zarzutami.
Tym razem wyróżnieni zostali amerykański prawnik, Żyd prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler oraz francuski jezuita, ks. prof. Michel Fedou. Weiler jest pierwszym w historii laureatem tej nagrody, który nie jest chrześcijaninem.
Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok zostali szef białoruskiego Centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.
Pogrążeni w żałobie rodzice składali w piątek białe róże na schodach żłobka w Tajlandii, w którym dzień wcześniej uzbrojony w broń palną i nóż napastnik zabił ponad 30 osób. Według dyrektorki żłobka atak przeżyło tylko jedno z 24 dzieci, które były w placówce.
Październik w Kościele katolickim jest miesiącem poświęconym Maryi i modlitwie różańcowej. 7 października Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, ustanowione przez papieża Piusa V w 1572 r.
Odbudowa Ukrainy będzie kosztowała kilkaset miliardów dolarów, a Polska powinna grać w niej pierwsze skrzypce. Nie możemy dać się wypchnąć z procesu decyzyjnego jak po 2014 roku. Musimy wyłożyć pieniądze, a przede wszystkim sprzedać Ukrainie nasze bogate doświadczenia rozwojowe - czytamy w piątkowym "PB".
Rząd chce, aby cena tony węgla z importu nie przekraczała 2 tys. zł - wynika z czwartkowej wypowiedzi wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie.