W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.
Czując, że zmierzch mojego ziemskiego życia się zbliża, z wiarą spoglądam ku Życiu Wiecznemu – napisał papież Franciszek w swoim testamencie, datowanym 29 czerwca 2022 roku. Zawiera on jedynie dyspozycje dotyczące miejsca pochówku w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.
Sposób głoszenia Ewangelii, który papież Franciszek pokazał, jest sposobem, który może dotknąć serce współczesnego człowieka - powiedział w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak. Hierarcha określił pontyfikat zmarłego papieża jako pontyfikat Kościoła, który ma wyjść do człowieka.
W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 19:00 w Bazylice św. Jana na Lateranie będzie celebrowana Eucharystia w intencji zmarłego dziś Ojca Świętego.
Śmierć papieża Franciszka ogłosił kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Joseph Farrell. "O godzinie 7.35 dziś rano Biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi" - powiedział purpurat. Poprosił, aby polecać duszę Papieża nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego. Jego słowa cytuje włoska agencja Ansa.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W tym roku liturgie paschalne w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie, którą kościoły wschodnie nazywają bazyliką Zmartwychwstania, były polifoniczną proklamacją radosnego Alleluja chrześcijan wszystkich Kościołów. Łacińskie wielkanocne orędzie wybrzmiało w czasie uroczystej eucharystii pod przewodnictwem kard. Pierbattisty Pizzaballa oraz podczas rezurekcyjnej procesji.
Biskupi kościoła greckokatolickiego w Polsce w liście wielkanocnym poprosili wiernych, by trwali w swojej tradycji, języku i wyznaniu. Podziękowali też za wsparcie walczącej Ukrainy, tym bardziej, że - jak napisali - kolejną Wielkanoc obchodzimy "kiedy nie milkną strzały".
To było ostatnie orędzie wielkanocne i błogosławieństwo Urbi et Orbi tego pontyfikatu, a zarazem ostatnie publiczne wystąpienie Franciszka. Papież Franciszek w orędziu zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.