W Lądku-Zdroju i okolicznych wsiach należących do gminy rozpoczęła się ewakuacja - poinformował PAP burmistrz Tomasz Nowicki. Dodał, że rzeka Biała Lądecka wystąpiła z koryta i zalewa miasto i wsie jak w 1997 roku.
Tak zwane suche zbiorniki przeciwpowodziowe zaczęły piętrzyć wodę, przyjmując falę powodziową - poinformowało w sobotę ok. godz. 17.00 PGW Wody Polskie.
W sobotę PiS protestowało przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie. Podczas manifestacji zbierano podpisy pod wnioskiem ws. zwolnienia z aresztu księdza Michała Olszewskiego, który - jak mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński - stał się symbolem wszystkiego, co jest "wielkim złem" w Polsce.
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadziła w sobotę w powiecie cieszyńskim starosta Janina Żagan. Ma to związek z obfitymi opadami deszczu. Rzecznik tamtejszych strażaków st. asp. Jakub Maciążek podał, że najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Zebrzydowice.
W sobotę największe opady spodziewane są w woj. śląskim i na południu woj. opolskiego, spadnie tam do 80 mm deszczu. Szczyt opadów ma nastąpić w nocy - poinformował PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.
Burmistrz Głuchołaz zapowiada ewakuację części mieszkańców Jarnołtówka; apel o ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej
Według stanu na godzinę piątą rano w sobotę stany alarmowe zostały przekroczone w siedmiu punktach pomiarowych na rzekach południowe części regionu - poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego.
Poziom rzeki Białej Głuchołaskiej przekroczył o metr poziom alarmowy.
O północy z piątku na sobotę na dolnośląskich rzekach odnotowano przekroczenia stanów alarmowych w 23 miejscach. Największe - 102 cm - w Krosnowicach na Nysie Kłodzkiej, ale na tej samej rzece w nieodległym Kłodzku przekroczenie wynosi już tylko 65 cm.