W sanktuarium w Velehradzie na Morawach rozpoczyna się 28 czerwca kongres ekumeniczny w 100. rocznicę pierwszego "kongresu Unii", który obradował tam w 1907 roku.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił w poniedziałek skargę grupy podatników o nieprzestrzeganie przez Biały Dom konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa. Skarżący administrację prezydenta zarzucili jej, że z kieszeni podatników finansowana jest działalność organizacji religijnych, co narusza konstytucję USA.
120 tys. osób zarejestrowało się już by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney. Najwięcej z dwóch tysięcy zgłoszonych grup, poza gospodarzami pochodzi z krajów, które gościły u siebie niedawno spotkania młodzieży: ze Stanów Zjednoczonych (30.400), Włoch (15.400) i Niemiec (8000).
Do kolejnego aktu przemocy wobec chrześcijan doszło 25 czerwca w indyjskim stanie Karnataka. Hinduistyczni fundamentaliści pobili w szpitalu w Kundapura księdza, trzech zakonników i świeckiego chrześcijanina.
Konferencja Episkopatu Sri Lanki wraz z przedstawicielami innych religii wyraziła solidarności z ludnością tamilską, która w odwecie została zmuszona do opuszczenia stolicy kraju Colombo.
W pewnej mierze udało się opanować światową produkcję i spożywanie środków odurzających. Wynika z raportu Biura ds. Narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDOC).
W rzymskiej bazylice nad grobem Apostoła Narodów rozpoczęło się 26 czerwca triduum związane z uroczystością świętych Piotra i Pawła. Otwarły je nieszpory i Msza pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone.
W uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie w dniu 26 czerwca uczestniczyli m.in. Prezydent Lech Kaczyński, były przewodniczący Knessetu Szewach Weiss oraz arcybiskupi Kazimierz Nycz i Stanisław Gądecki.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE pozytywnie oceniła wyniki szczytu w Brukseli.
O hipokryzję i manipulację oskarżają Amnesty International (AI) amerykańscy przedstawiciele ruchów pro-life, dla których inicjatywa zbiórki pieniędzy cierpiących z powodu kryzysu w Darfurze kontrastuje z proaborcyjnym nastawieniem organizacji.