Siedem największych obecnie konfliktów zbrojnych toczy się w Afryce, sześć - w Azji, cztery - na Bliskim Wschodzie, dwa - w Ameryce Południowej i jeden w Rosji. Te i wiele innych danych zawiera włoskojęzyczna strona internetowa, poświęcona zapomnianym wojnom i konfliktom zbrojnym na świecie, uruchomiona wspólnie przez Caritas Włoch i Pax Christi w tym kraju.
Na znaczenie modlitwy i Słowa Bożego dla ekumenizmu wskazał Benedykt XVI, spotykając się z międzywyznaniową delegacją fińską.
35. Kongregacja Generalna Towarzystwa Jezusowego jest opatrznościową okazją do odnowienia w zakonie ducha ascezy i apostolstwa, aby jezuici mogli stawiać czoła współczesnym wyzwaniom, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę w liście do o. Petera-Hansa Kolvenbacha SJ.
Ojciec Święty nie weźmie osobiście udziału w 49. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, planowanym w dniach od 15 do 22 czerwca w Quebeku w Kanadzie. Tamtejszy metropolita, kard. Marc Ouellet poinformował 17 stycznia o liście, jaki otrzymał od kard. Tarcisio Bertone.
W Kościele prawosławnym przypada jutro święto Epifanii. W wigilię i samą uroczystość, obchodzoną według kalendarza juliańskiego, wielu wyznawców prawosławia w całej Rosji dokonuje obrzędu całkowitego zanurzenia się w lodowatej wodzie na pamiątkę Chrztu Pańskiego.
W ciągu najbliższych trzech lat Watykan przeprowadzi konserwację elementów architektonicznych i artystycznych Placu św. Piotra oraz zmodernizuje jego oświetlenie. Poinformował o tym w wypowiedzi dla dziennika „L'Osservatore Romano" kard. Giovanni Lajolo.
Kościół w Chile podjął wysiłki w celu rozwiązania konfliktu o tereny na południu kraju, do których Indianie roszczą pretensje jako do ziemi swych przodków.
„To zamach na symbol drogi nie tylko chrześcijanom, ale i muzułmanom". Tak kolejny terrorystyczny atak wymierzony w irackich chrześcijan skomentował bp Shlemon Warduni z Bagdadu.
Kościół katolicki w Niemczech zdecydowanie odrzucił sugestie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby w przyszłości dopuścić do podsłuchiwania księży.
Podczas noworocznego spotkania z przywódcami religijnymi prezydent Francji Nicolas Sarkozy zadeklarował swe przywiązanie do obowiązującej w tym kraju zasady świeckości. Sprecyzował zarazem, że rozumie ją jako szacunek dla wszystkich wierzeń, a nie jako walkę z religią.