Słoneczna pogoda i niezwykle wysokie temperatury, przekraczające 25 stopni Celsjusza, zwabiły w końcu października tłumy ludzi na plaże południowej i południowo-zachodniej Francji - podają francuskie media.
Przyjmując na szczycie w Brukseli wspólny unijny mandat na grudniową konferencję klimatyczną w Kopenhadze, przywódcy państw i rządów UE potwierdzili, że najuboższe i rozwijające się kraje świata potrzebują 100 mld euro rocznie na walkę ze zmianami klimatycznymi. Nie ujawnili jednak, jaką kwotą sami są skłonni im pomóc.
Czeski prezydent Vaclav Klaus oświadczył w piątek, że nie będzie stawiał żadnych dalszych warunków ratyfikacji Traktatu Reformującego Unię Europejską w sytuacji, gdy brukselski szczyt UE zwolnił Republikę Czeską z obowiązywania Karty Praw Podstawowych.
Po zakończonym w piątek dwudniowym szczycie, na którym przywódcy państw i rządów UE poszli na ustępstwa wobec eurosceptycznego prezydenta Czech Vaclava Klausa, Unia jest bliżej wejścia w życie Traktatu z Lizbony. Ale wciąż nie wybrała jeszcze swego prezydenta, czyli przewodniczącego Rady Europejskiej.
Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz byli przywódcy USA i ZSRR George Bush senior i Michaił Gorbaczow spotkają się w sobotę w Berlinie na uroczystej konferencji poświęconej przypadającej w tym roku 20. rocznicy zburzenia muru berlińskiego.
Na Ukrainie panuje niebywały chaos informacyjny na temat epidemii grypy, w tym typu A/H1N1. Według ministra zdrowia Wasyla Kniazewycza potwierdzono dotąd 11 zachorowań na A/H1N1. Taką samą liczbę chorych wymieniła na konferencji prasowej premier Julia Tymoszenko. Tymczasem według prezydenta Wiktora Juszczenki 11 osób zmarło wskutek zarażenia A/H1N1.
Liczba osób zmarłych na całym świecie z powodu grypy A/H1N1 sięgnęła 5,7 tys. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 700 nowych zgonów (plus 14 proc.) - wynika z najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Na szczycie UE w Brukseli osiągnięto w piątek porozumienie w sprawie finansowana walki ze zmianami klimatycznymi - powiedział PAP szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom podczas zakończonych w czwartek w Moskwie rozmów uzgodniły kwestie współpracy odnośnie dostaw gazu do Polski - poinformowała w piątek polska spółka gazowa. Porozumienie pozytywnie ocenia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Prezydent Lech Kaczyński ocenił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, w trakcie szczytu UE, że prezydent Vaclav Klaus podpisze Traktat z Lizbony, jeśli czeski Trybunał Konstytucyjny ogłosi, iż traktat jest zgodny z konstytucją.