Polska zbroi się w oszałamiającym tempie i wyrasta na czołową potęgę militarną Europy, więc Wielka Brytania powinna przedkładać stosunki z nią nad te z Francją i Niemcami - pisze w sobotę w "Daily Mail" Andrew Neil, jeden z najbardziej znanych brytyjskich dziennikarzy politycznych.
Co najmniej sześć osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę w rosyjskim ostrzale Łymanu w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.
Po wieczornym posiedzeniu rządu premier Holandii Mark Rutte potwierdził w piątek rozpad koalicji z powodu braku porozumienia w sprawie polityki azylowej. "Różnice są nie do pokonania. Złożę królowi rezygnację gabinetu" - powiedział na konferencji prasowej Rutte.
Rosyjska napaść na Ukrainę sprawiła, że NATO powróciło do swoich korzeni, ale kwestia tego, co ma być misją Sojuszu po zakończeniu wojny, pozostaje otwarta - mówi PAP prof. Andrew Dorman z Departamentu Studiów nad Wojną na King's College London. We wtorek, 11 lipca rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO w Wilnie.
Rządowi nie udało się w piątek osiągnąć porozumienia w sprawie polityki przyjmowania uchodźców. Media informują na podstawie źródeł w rządzie, iż oznacza to upadek gabinetu premiera Marka Ruttego.
Były znakomity bramkarz piłkarskiej reprezentacji Holandii Edwin van der Sar, a do niedawna dyrektor Ajaksu Amsterdam, doznał wylewu krwi do mózgu podczas wakacji w Chorwacji i przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest stabilny.
Na przyszłotygodniowym szczycie NATO w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina, by zacieśnić naszą współpracę z Kijowem - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Nowe zagrożenia wynikające z sytuacji na Białorusi, czyli rozmieszczenie tam rosyjskiej broni jądrowej i najemników z Grupy Wagnera, to bezpośrednie zagrożenie również dla naszej wspólnoty - ocenili prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits w liście adresowanym do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i przywódców innych państw Sojuszu.
Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, który w czerwcu wszczął bunt przeciwko Kremlowi, nie wywiązuje się z umowy zawartej z Władimirem Putinem i Alaksandrem Łukaszenką; szef wagnerowców prawdopodobnie nie wyjechał na Białoruś i wciąż przebywa w Rosji - uważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W nocy z czwartku na piątek po sześciu godzinach negocjacji Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły ostateczny kształt unijnego Aktu o Wspieraniu Produkcji Amunicji z budżetem 500 mln euro. Celem jest m.in. wsparcie dla Ukrainy. "To historyczny moment. PE wywalczył m.in. większe wsparcie dla naszych MŚP, w tym produkujących, jak w Polsce, proch do amunicji" - powiedział były premier Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.