O żydowskich korzeniach naszej wiary z Michaelem Zinnem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Mesjanistycznego w Jerozolimie rozmawia Weronika Pomierna.
Droga krzyżowa Jezusa, zakończona śmiercią na Golgocie, okazała się drogą największej miłości, a nie największej porażki. Historia Zmartwychwstałego potwierdza, że człowiek jest w stanie skazać na ukrzyżowanie Boga, który z miłości do nas przyjmuje ludzką naturę, lecz nie jest w stanie zatrzymać Boga w grobie.
„To zwycięstwo wszystkich, nie tylko samego Kościoła. Nikt nie przegrał. Wygrali również izraelscy sędziowie, którzy mieli odwagę uznać, że mur nie jest konieczny, i zablokowali jego budowę”.
W Jerozolimie na Via Dolorosa i uliczkach Starego Miasta. W Meksyku wielkie misterium Męki Pańskiej. W Hiszpanii procesje pokutne...
Szczególny charakter ma Wielki Tydzień obchodzony przez chrześcijan w ogarniętych wojną krajach Bliskiego Wschodu.
„Wielki Piątek jest ważny, ale ważną jest również Niedziela Zmartwychwstania, bo przecież co by było, gdyby się wszystko skończyło się na śmierci?
Droga do pokoju to proces złożony, ale nie ma dla niego alternatywy. Takie jest główne przesłanie listu, który w imieniu Papieża wystosował do biskupów Kolumbii kard. Pietro Parolin.
Prawdziwi męczennicy za Chrystusa umierają nie z zaciśniętymi pięściami, ale z rękoma wzniesionymi w górę – powiedział kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa OFMCap w kazaniu podczas liturgii Męki Pańskiej 3 kwietnia w bazylice św. Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek, obecni byli liczni kardynałowie, biskupi i księża oraz świeccy.
W dwa dni po ogłoszeniu w środę przez Ligę Ulemów Mauretanii fatwy potępiającej praktyki związane z niewolnictwem mauretański rząd bardzo poważnie zaostrzył sankcje wobec osób korzystających z pracy niewolniczej, m.in. z 5 do 10 lat zwiększył kary więzienia.
Tradycja dorocznej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum lub w jego okolicach sięga Roku Świętego 1750, kiedy to na życzenie Benedykta XIV (1740-58) zapoczątkował tę praktykę św. Leonard z Porto Maurizio (1676-1751) – wielki czciciel Męki Pańskiej.