Kobiety łagodzą obyczaje na stadionach

Wśród ochroniarzy na polskich stadionach piłkarskich często można zobaczyć kobiety. To nie przypadek. "Po prostu obecność pań łagodzi sytuację. Podejście kibica do nich jest inne" - wyjaśnił prezes katowickiej firmy zabezpieczającej mecze Mariusz Szparaga.

Jego zdaniem praca na stadionach jest wyjątkowo niewdzięczna i trudna. Ochroniarze "filtrują" przy wejściu kibiców, przekazując policji osoby m.in. nietrzeźwe czy pod wyraźnym wpływem środków odurzających.

"Tak jest praktycznie zawsze. Poza tym każda impreza masowa, w tym mecz, jest okazją do zaistnienia różnych grup, niekoniecznie kibicowskich. Bardzo bym chciał, żeby na stadion przychodzili wyłącznie ludzie, chcący dopingować swoją drużynę, czy po prostu obejrzeć mecz. Tak nie jest" - dodał.

Ochroniarskie patrole stadionowe są z reguły mieszane. Na "pierwszy ogień" idzie kobieta, wywołująca zwykle spokojniejszą reakcję kibiców. W razie problemów najpierw wspiera ją partner, później - posiłki. Kiedy robi się naprawdę "gorąco" na placu boju pozostają sami mężczyźni.

"Zawsze zależy nam przede wszystkim na załagodzeniu sytuacji. Niestety, nie zawsze się to udaje. Nasi ludzie często bywają poturbowani podczas meczów" - stwierdził Szparaga.

Rzadko podejmowane są próby wejścia na mecz - z identyfikatorem innego kibica - przez osoby objęte zakazem stadionowym. Pracownikom ochrony życie ułatwia system "bramofurt" i identyfikacji kibiców.

"Ludzie wchodzący na stadion wiedzą, że nie są anonimowi, że wiemy, kim są i gdzie jest ich miejsce na trybunach" - dodał prezes.

Przyznał, że przygotowanie do spotkań "wysokiego ryzyka" zaczyna się w jego firmie czasem miesiąc przed imprezą. "Nasza praca w dużym stopniu zależy od tego kto z kim gra" - zakończył.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »