Wstępny raport ws. Boeinga 767 - w przyszłym tygodniu

Wstępny raport komisji badającej przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu - powiedział we wtorek PAP zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Wstępny raport zostanie przygotowany i opublikowany prawdopodobnie 30 listopada lub 1 grudnia. "Będzie zawierał fakty, natomiast nie będzie zawierał analiz. Do tego czasu nie będziemy udzielali żadnych informacji na temat prowadzonych przez nas badań" - powiedział Lasek.

Wiceszef PKBWL poinformował, że po prezentacji raportu wstępnego komisja będzie kontynuowała prace. "Po zakończeniu wszystkich prac powstanie raport końcowy. Z projektem tego raportu zapozna się załoga samolotu oraz przewoźnik" - powiedział Lasek.

Następnie projekt raportu zostanie przetłumaczony na język angielski i wysłany do amerykańskiej organizacji zajmującej się badaniem wypadków i katastrof NTSB (National Transportation Safety Board) i do producenta samolotu, firmy Boeing.

"Strona zaproszona do współpracy w badaniu będzie miała 60 dni na zapoznanie się z projektem raportu i zgłoszenie ewentualnych uwag" - powiedział Lasek. Dodał, że po otrzymaniu uwag lub informacji o akceptacji treści projektu raportu komisja znów się zbierze. "Raport zostanie przedstawiony już ze wszystkimi uwagami i zostanie podjęta uchwała o przyjęciu raportu i zakończeniu badania" - wyjaśnił Lasek.

"W tej chwili jest trudno powiedzieć, kiedy można spodziewać się zakończenia prac komisji" - zaznaczył zastępca przewodniczącego PKBWL.

Lecący z amerykańskiego Newark w stanie New Jersey samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował awaryjnie na warszawskim lotnisku Chopina 1 listopada. Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych m.in. odczytała pokładowe rejestratory parametrów lotu, zabezpieczyła dokumentację techniczną samolotu, przeprowadziła ocenę stanu technicznego samolotu i jego systemów a także prowadziła wywiady z załogą samolotu.

Na raport czeka także stołeczna prokuratura okręgowa prowadząca śledztwo dotyczącego awaryjnego lądowania Boeinga 767. Śledczy ustalają, jak doszło do konieczności awaryjnego lądowania, czy dopełnione zostały wszystkie procedury i czy ktoś mógł popełnić błąd. W tej sprawie przesłuchani zostali już członkowie załogi. Trwają przesłuchania pasażerów, którzy otrzymali status pokrzywdzonych.

Śledztwo wszczęto z artykułu 174 Kodeksu karnego. Mówi on o "sprowadzeniu bezpośredniego zagrożenia katastrofą w ruchu lotniczym". Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
wieczór
9°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
wiecej »