Europosłowie zdecydowaną większością głosów uznali aborcję za jedną z metod zwalczania HIV/AIDS. – Gdy przychodzi do głosowania, prawo do życia ma niewielką wartość w korytarzach Parlamentu Europejskiego – gorzko skomentowała organizacja European Dignity Watch z siedzibą w Brukseli.
Rezolucja, która nie ma charakteru ustawodawczego, została przyjęta 1 grudnia w Światowy Dzień Walki z AIDS 454 głosami, przy 86 przeciwnych i 44 wstrzymujących się. Parlamentarzyści apelują w niej do Komisji i Rady Europejskiej o zapewnienie sprawiedliwego dostępu wszystkich do prewencji wirusa HIV, wykrywania go i leczenia AIDS.
Europosłowie wskazują na konieczność szerokiego dostępu do antykoncepcji i „bezpiecznej i legalnej” aborcji razem z opieką poaborcyjną. Podkreślają, że kryzys gospodarczy nie może mieć negatywnego wpływu na walkę z HIV/AIDS.
„Parlament Europejski oficjalnie oświadczył, iż aborcja jest uprawnionym środkiem walki z HIV/AIDS” - podkreśla European Dignity Watch. W wydanym 2 grudnia oświadczeniu organizacja podkreśla, że „aborcja potencjalnych nosicieli wirusa” została uznana za dopuszczalny sposób zapobiegania epidemii. Zauważa, że siedem innych „problematycznych” z punktu widzenia obrony życia zapisów rezolucji zostało odrzuconych głosami większości posłów Europejskiej Partii Ludowej i około połowy posłów Konserwatystów. Jednak nie udało im się doprowadzić do usunięcia zapisu o aborcji. Zostały także sformułowania mówiące o tym, że prewencja HIV/AIDS jest „integralną częścią opieki nad zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym”.
European Dignity Watch powstała, aby wzmocnić współpracę organizacji prorodzinnych i obrońców życia w Europie i na świecie. Monitoruje ona m.in. wydarzenia na forum Unii Europejskiej związane z tymi zagadnieniami.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.