Reklama

Dziś informacja ws. realizacji porozumienia z lekarzami

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek przedstawi informację w sprawie realizacji zapisów porozumienia z lekarzami - dowiedziała się PAP w MZ. Dotyczyły one m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz zmian w rozporządzeniu ws. recept.

Reklama

Jak powiedział PAP rzecznik MZ Jakub Gołąb, w poniedziałek w resorcie ma odbyć się spotkanie z przedstawicielami organizacji pacjentów, którzy o to apelowali.

Z komunikatu wydanego po zakończeniu środowych rozmów ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z lekarzami i aptekarzami wynika, że MZ po zawieszeniu protestu pieczątkowego w trybie pilnym podejmie inicjatywę legislacyjną dot. nowelizacji ustawy refundacyjnej. Chodzi m.in. o przepisy dot. karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept, a aptekarzy za błędy w ich realizacji.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ma wydać komunikat o nienakładaniu kar na lekarzy i aptekarzy od czasu wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej. Z kolei MZ ma dokonać zmian w rozporządzeniu dot. recept, m.in. poprzez usunięcie konieczności wypisywania na nich poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem finansowania.

W poniedziałek po południu w Warszawie mają spotkać się przedstawiciele czterech organizacji: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24, które pod koniec grudnia wydały rekomendację w sprawie nieokreślania przez lekarzy na receptach poziomu odpłatności za leki.

Ich zdaniem, nowe przepisy refundacyjne są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki. Ich nieprawidłowe wypełnienie zagrożone jest karami - podkreślają. Lekarze prowadzący od 1 stycznia protest stawiają na receptach pieczątki: "Refundacja do decyzji NFZ". Spowodowało to, że część pacjentów, pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką, musi płacić za nie więcej.

Protestujący lekarze domagają się usunięcia z ustawy refundacyjnej zapisów dot. karania ich za niewłaściwe wypisywanie recept. Chcą także zniesienia obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności pacjentów za leki - przewiduje to rozporządzenie MZ.

Premier Donald Tusk zadeklarował w ubiegłym tygodniu, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych. Premier podkreślił także, iż w przypadku niektórych leków może zostać zniesiony obowiązek określania poziomu odpłatności pacjenta.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LEKI, MZ, PRAWO, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama