Izrael zbombarduje Iran?

Francuska dyplomacja czyni intensywne wysiłki, aby zapobiec izraelskiemu atakowi na Iran, do którego, według Paryża, może dojść już latem tego roku - pisze w czwartek "Le Monde".

Według opiniotwórczej gazety, w sytuacji gdy wzrasta napięcie dyplomatyczne między Teheranem a Waszyngtonem Paryż chce odegrać decydującą rolę w powstrzymaniu ewentualnego konfliktu zbrojnego w Zatoce Perskiej.

"W Paryżu ocenia się, że do sparaliżowania gospodarki irańskiej konieczna jest natychmiastowa kampania sankcji międzynarodowych, gdyż istnieje wielkie ryzyko, że Izrael przeprowadzi ataki lotnicze na irańskie instalacje atomowe latem 2012 roku" - twierdzi "Le Monde".

Francuska popołudniówka powołuje się na zastrzegających sobie anonimowość doradców prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Ich zdaniem Paryż nasilił ostatnio swoje starania dyplomatyczne, których celem jest "zmuszenie Iranu do dokonania prostego wyboru: albo przyszłość reżimu (w Teheranie), albo bomba atomowa".

Gazeta tłumaczy, że proponowane przez Paryż sankcje mają przekonać Iran, iż powinien zatrzymać swój program jądrowy, aby nie spowodować "załamania się gospodarki kraju i w rezultacie upadku reżimu".

Według "Le Monde" Francja naciska na USA, by doprowadziły na forum międzynarodowym do radykalnych sankcji wobec Iranu. Chodzi zwłaszcza - precyzuje gazeta - o dwie sprawy: wprowadzenie przez Zachód embarga na eksport irańskiej ropy oraz zamrożenie zagranicznych aktywów irańskiego banku centralnego.

Dziennik zauważa, że Francja ma nadzieję przeforsować idące w tym kierunku sankcje na szczeblu europejskim 23 stycznia podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.

"Le Monde" przypomina, że prezydent USA Barack Obama w końcu grudnia podpisał ustawę nakładającą na Iran kolejne sankcje gospodarcze, które mają skłonić islamską republikę do zarzucenia wojskowego programu nuklearnego. Jednak, w opinii francuskiej gazety, restrykcje te nie idą dostatecznie daleko, aby odwieść Izrael od planu ataku na Iran.

Jak komentuje francuska popołudniówka, Francja "nadal podtrzymuje swoją analizę, że scenariusz militarny przeciw Iranowi byłby +katastrofą+, jak to mówił już w sierpniu 2007 roku Sarkozy".

"Właśnie po to, aby (jak mówi cytowany w artykule francuski dyplomata) 'znaleźć alternatywę dla tego, co byłoby wielkim głupstwem Izraela', Francja czyni tyle wysiłku na rzecz (antyirańskich) sankcji" - podkreśla "Le Monde".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
12°C Poniedziałek
dzień
wiecej »