Kościół katolicki w Portugalii obchodzi dzisiaj liturgiczne wspomnienie błogosławionych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie dzień ten był obchodzony szczególnie uroczyście
W 92. rocznicę śmierci bł. Hiacynty ordynariusz diecezji Leiria - Fatima bp António Marto udzielił imprimatur oficjalnej litanii do błogosławionych. Do jej ułożenia obok tekstów liturgicznych wykorzystano fragmenty homilii bł. Jana Pawła II z Mszy św. beatyfikacyjnej Franciszka i Hiacynty, przesłania Konferencji Episkopatu Portugalii z okazji beatyfikacji pastuszków oraz z zapisków siostry Łucji Dos Santos. Po raz pierwszy litania została odmówiona w nocy 19 lutego, podczas czuwania modlitewnego przy grobach błogosławionych w bazylice sanktuarium w Fatimie.
W poniedziałek oficjalne obchody dnia błogosławionych dzieci z Fatimy rozpoczęły się modlitwą różańcową w Kaplicy Objawień. Następnie odbyła się procesja z obrazami błogosławionych do Kościoła Trójcy Świętej, gdzie odprawiono uroczystą Mszę św., podczas której wszystkie obecne tam dzieci otrzymały błogosławieństwo. Rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas przypomniał o testamencie jaki Matka Boża zostawiła Pastuszkom z Fatimy, a przez nich każdemu. „Chcecie ofiarować się Bogu? Nasza odpowiedź nie jest trudna. W naszych codziennych czynach, z naszymi rodzicami i w szkole odpowiadać `tak`” Bogu” - mówił ks. Cabecinhas. Zwracając uwagę na wizerunki błogosławionych stwierdził, że „patrząc na pastuszków, świętość jest dla nas obrazem rodziny, bliskości i uświadamia nam, że jest ona możliwa do osiągnięcia”.
Po południu w bazylice Matki Bożej Różańcowej wygłoszono wykład o pastuszkach z Fatimy oraz zaprezentowano publikację pt „Franciszek i Hiacynta Marto: świece, które Bóg zapalił” będącą katalogiem z wystaw upamiętniających setną rocznicę urodzin błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.