W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie otwarte zostało we wtorek Policyjne Centrum Dowodzenia, które ma koordynować działania służb związane z zabezpieczeniem Euro 2012. To symboliczne zakończenie fazy przygotowań do zabezpieczenia mistrzostw - ocenił szef MSW.
"To serce całego systemu. Policja dotrzymała wszystkich terminów, nie było opóźnień, od kilkunastu dni to miejsce już żyje" - podkreślił minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Dodał, że w Legionowie zapadać będą wszystkie decyzje; tu będzie następować wymiana informacji pomiędzy służbami i policjami z innych państw.
Cichocki poinformował, że na czas ME2012 nie będzie przywrócona pełna kontrola na granicy schengenowskiej. Dodał, że rozważane jest jedynie zwiększenie patroli w okolicach granic, by np. mogły wyrywkowo sprawdzać autokary.
Minister powiedział, że ma sygnały, iż wielu Rosjan może przyjeżdżać do Polski przez Kaliningrad i w związku z tym rozważane jest, czy nie wprowadzić tam ułatwień w odprawach granicznych.
Na następny tydzień zaplanowane są ćwiczenia służb, które mają sprawdzić ich przygotowanie do zabezpieczenia turnieju.
Policyjne Centrum Dowodzenia powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Obiekt składa się z Centrum Dowodzenia Operacją, którego głównym zadaniem będzie koordynowanie działań prowadzonych przez policję w związku Euro 2012 oraz Centrum Wymiany Informacji, które zajmie się współpracą i wymianą informacji, w szczególności informacji międzynarodowej.
W Centrum pracować będą policjanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Komendy Głównej Policji i komend wojewódzkich. Do współpracy zaproszeni będą również przedstawiciele służb, podmiotów i instytucji zaangażowanych w zabezpieczenie EURO 2012 - m.in. Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Ochrony Kolei, a także Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
W prace Centrum Wymiany Informacji zaangażowani zostaną policjanci i przedstawiciele służb porządku publicznego z Grecji, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Chorwacji, Anglii, Holandii, Danii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Słowenii, Węgier, Austrii, Słowacji oraz Ukrainy. Polska policja współpracować będzie również z przedstawicielami m.in. Interpolu.
W związku z przygotowaniami do Euro zakupionych zostało także 600 oznakowanych furgonów marki Mercedes Sprinter, 13 ruchomych stanowisk dowodzenia i 24 ambulanse sanitarne. Policjanci, którzy będą zabezpieczać turniej, wyposażeni zostaną w specjalne kamizelki ochronne, ochraniacze nóg i ramion oraz rękawice.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.