Biskupi zgromadzeni na 357. zebraniu plenarnym Episkopatu przyjęli dziś obszerny dokument społeczny. Jak zaznacza jego główny autor bp Józef Kupny, list ten jest adaptacją społecznego nauczania Kościoła do warunków dzisiejszej Polski, a w sposób szczególny nawiązuje do społecznej encykliki Benedykta XVI „Caritas in veritate”.
Pierwszy rozdział dokumentu poświęcony jest ukazaniu i promocji integralnego obrazu człowieka, w świetle antropologii chrześcijańskiej Wiele miejsca zostało poświęcone rodzinie - jako podstawowej instytucji społecznej - która winna być otaczana szczególna troską, a jej prawa nie mogą być ograniczane.
Wiele miejsca zajmuje analiza obecnej sytuacji gospodarczej. Towarzyszy temu apel o respekt dla wartości etycznych w dziedzinie ekonomii oraz finansów. Autorzy listu wykazują, że luka w tym zakresie prowadzi do nieuchronnego kryzysu. W ocenie obecnej sytuacji gospodarczej jak i źródeł kryzysu list, nawiązuje do encykliki społecznej Benedykta XVI.
Wiele miejsca zajmuje analiza stosunków miedzy pracodawcami a pracownikami w duchu zasady sprawiedliwości.
Biskupi apelują też o przestrzeganie etycznych standardów w życiu politycznym. Przypominają, że zgodnie z katolicką nauką społeczną polityk winien kierować się prawym sumieniem i cnotami: roztropności, męstwa, umiaru, sprawiedliwości i prawdy.
Paterze Kościoła apelują też o większe zaangażowanie społecznie i polityczne ze strony ludzi wierzących. Przypominają, że prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego, chociaż formy tego udziału i płaszczyzny na jakich się on dokonuje, mogą być bardzo różne.
Jest też mowa o prawie Kościoła do udziału w przestrzeni życia publicznego. W zdecydowany sposób biskupi przypominają, że każdy wierzący ma prawo do wyznawania religii, nie tylko indywidualnie ale i zbiorowo, nie tylko prywatnie ale i publicznie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.