Biskupi doskonale zdają sobie sprawę z istotnego wkładu wspólnoty latynoskiej, wnoszonego w dobrobyt i rozwój gospodarczy Stanów Zjednoczonych – powiedział abp José Gomez. Przedstawiciele amerykańskiego episkopatu pochodzenia latynoskiego zakończyli 17 września spotkania z parlamentarzystami, dotyczące najpilniejszych krajowych reform.
Wspólnoty imigrantów latynoskich w USA cierpią z powodu zmian w polityce imigracyjnej, braku dostępu do edukacji, niewystarczającej opieki medycznej i nierównych szans ekonomicznych. Biskupi przypomnieli, że punktem wyjścia dla reform może być nauczanie społeczne Kościoła, w którym nieodzowne miejsce ma godność osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci.
Ubezpieczenie społeczne i opieka medyczna, w opinii biskupów, powinny przysługiwać legalnym imigrantom niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Reforma ma zapewnić opiekę zdrowotną ubogim oraz kobietom w ciąży i dzieciom, niezależnie od ich statusu pobytowego. W systemie imigracyjnym zaproponowano utworzenie programu dochodzenia do obywatelstwa amerykańskiego. Zdaniem Kościoła konieczna jest tu też polityka prorodzinna wobec imigrantów.
Na spotkaniach omówiono również założenia polityki mieszkaniowej, by niezamożne rodziny mogły także wynająć dom. To samo dotyczy osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych. Biskupi zachęcili też parlamentarzystów pochodzenia latynoskiego, by przy reformie szkolnictwa powrócić do założeń programu „No Child Left Behind”, by każde dziecko mogło się uczyć. Federalne programy stypendialne powinny być dostępne dla katolickich studentów i nauczycieli, by i oni mogli korzystać z prywatnych uczelni.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.