Chrześcijaństwo, choć ukierunkowuje człowieka ku wieczności, nie zwalnia go od troski o rzeczywistość doczesną – czytamy w przesłaniu, jakie Benedykt XVI skierował do uczestników rozpoczętego dziś IX Zjazdu Gnieźnieńskiego na ręce Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.
W Gnieźnie odczytał je nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Poniżej pełny tekst papieskiego przesłania nadesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
W imieniu Jego Świątobliwości Benedykta XVI pragnę zapewnić Waszą Ekscelencję, organizatorów i uczestników IX Zjazdu Gnieźnieńskiego o duchowej jedności i modlitewnym towarzyszeniu.
Tematem tegorocznego Zjazdu jest "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Wykłady i debaty będą zatem koncentrowały się wokół zagadnienia obywatelskiego charakteru współczesnych struktur społecznych, narodowych i międzynarodowych, a więc czynnego i odpowiedzialnego udziału wszystkich obywateli w kształtowaniu nie tylko politycznej i gospodarczej rzeczywistości, ale również duchowego oblicza kontynentu. W tym kontekście nie może zabraknąć refleksji nad zadaniami, jakie stają przed każdym, kto przyznaje się do Chrystusa i do systemu wartości zbudowanego na gruncie jego Ewangelii.
Chrześcijaństwo, choć ukierunkowuje człowieka ku wieczności, nie zwalnia go od troski o rzeczywistość doczesną, co więcej zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w duchu miłości Boga i bliźniego. Dlatego wciąż aktualne jest przekonanie, jakie błogosławiony Jan Paweł II wyraził w adhortacji "Christifideles laici", "nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich katolików. Bierność, która była zawsze postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności" (n. 3).
Ojciec Święty prosi Boga, aby światło Ducha Świętego towarzyszyło wszystkim uczestnikom kongresowych spotkań, by twórcza refleksja była dla wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli impulsem do skutecznego działania na rzecz dobra wspólnego Europejczyków. Wszystkim z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa.
Watykan, 12 marca 2012 r.
Tarcisio kardynał Bertone, sekretarz stanu
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.