Kardynał wini kościelnych liderów

Arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan stwierdził w wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że Kościół zrezygnował z głoszenia nauki o antykoncepcji i w efekcie „stracił szansę na bycie spójnym głosem moralnym w sprawie jednego z bardziej palących problemów”. Jego zdaniem, wina za ten stan leży po stronie kościelnych liderów.

Kardynał zauważył, że problem pojawił się w latach 60., gdy świat zdawał się zapadać, a katolicy mieli wrażenie, że w nauczaniu Soboru Watykańskiego II chodzi przede wszystkim o to, by byli dla świata kumplami i że najlepsze, co Kościół może zrobić, to stać się coraz bardziej takim, jak wszyscy.

„Temperatura zapłonu” został osiągnięta w 1968 r., gdy Paweł VI w encyklice „Humanae vitae” sprzeciwił się antykoncepcji. Encyklika ta „przyniosła takie tsunami protestów, odejść i dezaprobaty dla Kościoła, że myślę, iż większość z nas - i używam pierwszej osoby liczby mnogiej umyślnie - podświadomie stwierdziło: - Ech, lepiej o tym nie mówić, to zbyt gorący temat” - przyznał kard. Dolan.

Podkreślił, że w efekcie Kościół „stracił szansę na bycie spójnym głosem moralnym w sprawie jednego z bardziej palących problemów”. Sprawę pogorszyły jeszcze skandale seksualne z udziałem duchownych. I choć dopuścili się ich nieliczni, to pozostali postanowili milczeć w sprawach czystości i moralności seksualnej w obawie przed zarzutem braku wiarygodności w tych sprawach. Tymczasem - jak zauważył kardynał - ludzie młodzi, nawet jeśli nie są gotowi do natychmiastowego podporządkowania swego życia tym zasadom, to chcą je od Kościoła usłyszeć. - To jest dla nas wyzwanie - podkreślił kard. Dolan.

Kontekstem jego wywiadu dla WSJ i wypowiedzi na temat antykoncepcji jest forsowana przez administrację Baracka Obamy ustawa, która nakazuje, by ubezpieczenia zdrowotne obejmowały także antykoncepcję, sterylizacje i aborcję. Oznacza to, że „usługi” te mają być finansowane z kieszeni wszystkich podatników, także tych, dla których są one sprzeczne z sumieniem. Łamie to ich wolność sumienia i wyznania. Tymczasem zwolennicy nowego prawa argumentują, że niezależnie od nauki Kościoła, większość katolików w USA stosuje antykoncepcję.

Kard. Dolan ujawnił kulisy rozmów na ten temat wspomnianej ustawy z Barackiem Obamą. Jeszcze w listopadzie prezydent zapewniał go, że nie zamierza naruszać wolności religijnej katolików. Później jednak Barack Obama zadzwonił do kard. Dolana - który jest też przewodniczącym amerykańskiego episkopatu - by mu powiedzieć, że decyzja o wprowadzeniu nowego, lekko zmodyfikowanego prawa już zapadła i że Kościół ma czas do sierpnia, by zastanowić się, jak mu się podporządkuje. - Panie prezydencie, nie potrzebujemy czasu do sierpnia. Już teraz możemy powiedzieć, że się nie podporządkujemy - odparł kard. Dolan.

«« | « | 1 | » | »»
 • syrop
  03.04.2012 18:27
  Na szczęście pokolenie '68 i liberalnej interpretacji SVII już wymiera w Kościele. Młodzi duchowni (nie tylko w USA, ale też np. we Francji i we Wloszech) są o wiele bardziej konserwatywni i zainteresowani gloszeniem inegralnej nauki Kościoła.
 • Jerzyk
  03.04.2012 19:11
  Dzięki Ci Panie, nasz Boże, że coraz więcej ludzi Kościoła zaczyna mówić głośno prawdę.
  - Prawda zawsze zwycięża!
  Jezus utożsamia się z Prawdą.
  - J 14:6 bt "Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
 • Maxim
  03.04.2012 20:00
  A gdzie jest w Piśmie Świętym napisane że antykoncepcja jest niedozwolona ?
 • Singer
  04.04.2012 02:45
  Domyslam sie,ze wkrotce kard. Timoty zostanie wyslany na misje do Mongolii...w ramach "awansu" oczywiscie. Wladze Kosciola nie akceptuja krytyki zwlaszcza ze strony swoich wlasnych ludzi. Dla Kosciola byloby dobrze gdyby taki czlowiek zostal kiedys papiezem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »