Nepal: Wielkanoc bez strachu

Pierwszy raz chrześcijanie będą mogli świętować, nie obawiając się o własne życie

Niewielka społeczność katolicka w Katmandu spokojnie szykuje się do obchodów Świąt Wielkanocnych. Pierwszy raz od lat nie muszą się obawiać ataków ze strony hinduskich ekstremistów. Nepalski rząd podjął bowiem specjalne środki bezpieczeństwa, które mają chrześcijanom w tym kraju zapewnić spokój na święta.

Od upadku hinduskiej monarchii w 2006 roku i ustanowienia państwa świeckiego w Nepalu, sytuacja chrześcijan systematycznie się poprawia. Wyznawcy Chrystusa cieszą się większą swobodą kultu i ekspresji.

Wraz z poprawieniem się sytuacji mniejszości religijnych w Nepalu, rośnie liczba chrześcijan. Obecnie jest ich już około dwóch milionów. Nawet niewielka wspólnota katolicka powiększyła się o 9 tysięcy osób.

Także w tym roku podczas świąt Wielkiej Nocy osiem kolejnych przyjmie chrzest. Jak mówi agencji Asia News katecheta z Katmandu Bhim Rai, w ciągu ostatnich dwudziestu lat żaden ochrzczony nie odstąpił od wiary. Katolicy w Katmandu, mówi Rai, są wierni nauce Kościoła i starają się w miarę możliwości głosić Ewangelię każdego dnia.

W tym roku wspólnota z Katmandu w czasie świąt planuje sprzedawać własne wyroby i rękodzieło, by wspomóc najbardziej potrzebujących.

W Nepalu silnie rozwinięta jest społeczność protestancka, która zapowiada huczne obchody świąt. W stolicy kraju ma się odbyć także wielka manifestacja w obronie wolności religijnej. Przedstawiciele mniejszości wyznaniowych domagają się zmian w konstytucji. Ostateczny jej projekt ma być zatwierdzony 25 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »