Reklama

IPN upamiętni rocznicę zbrodni katyńskiej

Wystawami, wykładami i spotkaniami, lekcjami w szkołach, projekcjami filmów, akcjami ulotkowymi czy marszem pamięci delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w całym kraju upamiętnią 72. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Reklama

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej należą - jak podkreślają przedstawiciele IPN - do najważniejszych punktów w kalendarzu Instytutu Pamięci Narodowej. Placówka jak co roku przygotowała w wielu miastach własne propozycje imprez przypominające sowiecką zbrodnię na polskich oficerach.

Już po raz trzeci IPN organizuje "Echa Katynia" - przegląd filmów dokumentalnych poświęconych zbrodni z wiosny 1940 roku. Projekcje odbywają się w dniach 11-13 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. W tym roku będę wyświetlane wyłącznie filmy zagraniczne. W tym samym czasie odbywają się też warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Golgota Wschodu" połączone z projekcją filmu "The Officer's Wife" ("Żona oficera") Piotra Uzarowicza.

Przedstawiciele IPN wezmą również udział w organizowanych przez władze państwowe bądź samorządowe oficjalnych uroczystościach oddających hołd ofiarom zbrodni katyńskiej m.in. 15 kwietnia w uroczystościach przygotowanych przez Urząd Miasta Siedlce udział weźmie dr Paweł Kosiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Symbolicznym wydarzeniem ma być także przekazanie 13 kwietnia ziemi z Grobów Katyńskich do Izby Pamięci przy Zespole Szkół w Rogożu w warmińsko-mazurskiem.

Ważnym punktem katyńskiej rocznicy będzie zorganizowany 15 kwietnia przez IPN wspólnie ze Stowarzyszeniem Grupą Historyczną "Zgrupowanie Radosław" warszawski V Katyński Marsz Cieni. Marsz wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego, a zakończy się przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Trzon marszu stanowić będą rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 r. - oficerów policji czy Korpusu Ochrony Pogranicza, czyli formacji, których funkcjonariusze zginęli w Katyniu.

"Kolumnę polskich jeńców +eskortować+ będą rekonstruktorzy przebrani za żołnierzy NKWD. To taka symboliczna inscenizacja ostatniej drogi polskich oficerów. Rekonstruktorom będzie towarzyszyć asysta motocyklistów z Rajdu Katyńskiego, a uczestnicy będą nieśli flagi. Marsz ma na celu oddanie hołdu ofiarom zbrodni i pokazanie, że pamiętamy" - mówił PAP koordynator marszu Jarosław Wróblewski ze Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław". Po drodze marszu zaplanowano kilka przystanków - przed kościołem św. Krzyża będzie czytana korespondencja jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie; na pl. Zamkowym zostanie odczytana lista ofiar; a na pl. Krasińskich będzie oddany hołd duchownym, ofiarom zbrodni.

"W marszu uczestniczą rekonstruktorzy z całej Polski i jeżeli członek rodziny, któregoś z nich zginął w Katyniu, mogą mu oddać hołd poprzez +wcielenie się+ w jego postać i zapalenie znicza z jego nazwiskiem pod kamieniem pamięci. Marsz zakończy się pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, pomnikiem-wagonem, gdzie znajdują się podkłady kolejowe z nazwami miejsc kaźni, między którymi klękamy. Będą tam odczytywane fragmenty pamiętników ofiar Katynia dotyczące ostatnich chwil ich życia, wydobyte z dołów katyńskich" - dodał Wróblewski.

W wielu szkołach w całym kraju dla upamiętnienia zbrodni katyńskiej przeprowadzane będą okolicznościowe lekcje, a pracownicy IPN oprowadzać będą po wystawach jej poświęconych zorganizowanych w szkolnych budynkach. Aktywnie włączają się też w obchody zbrodni, związane z Instytutem Kluby gen. "Grota". IPN obejmie także opiekę nad akcją harcerzy, którzy 13 kwietnia rozprowadzą na terenie Rzeszowa ulotki edukacyjne związane ze Katyniem.

Instytut od pewnego czasu włączył się również w działalność resocjalizacyjno-edukacyjną w więzieniach. Przykładem związanym z rocznicą zbrodni katyńskiej będzie wykład "Katyń 1940 - Pamiętamy", jaki pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie - Delegatury w Koszalinie wygłosi 18 kwietnia w zakładzie karnym w Wierzchowie.

Wydarzenia upamiętniające zbrodnię katyńską przygotowane przez IPN będą się odbywać do końca kwietnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama