Reklama

Tusk w krajach arabskich

Premier Donald Tusk udaje się w sobotę z czterodniową wizytą gospodarczą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Będą mu towarzyszyć m.in. szefowie największych polskich firm. Tusk będzie namawiać arabskich biznesmenów do inwestycji w Polsce.

Reklama

Jak informuje CIR, podczas wizyty szef rządu spotka się z politykami i przedstawicielami biznesu obu krajów.

Wizyta ma na celu głównie wzmocnienie kontaktów gospodarczych. Rząd jest zainteresowany zwiększeniem zaangażowania inwestycyjnego obydwu państw Półwyspu Arabskiego w Polsce oraz intensyfikacją współpracy handlowej.

Poza spotkaniami politycznymi szef rządu weźmie udział m.in. w Polsko-Emirackim Forum Biznesu w Dubaju oraz Polsko-Saudyjskim Forum Biznesu w Rijadzie. Ponadto w każdym z trzech odwiedzanych miast zaplanowano kilka spotkań o charakterze biznesowym.

Według kancelarii premiera szef rządu będzie namawiać arabskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, będzie też zachęcał arabskich partnerów do zlecania robót budowlanych w Arabii Saudyjskiej i ZEA polskim koncernom.

Rozmówcy PAP z rządu mówili, że w trakcie wizyty zostanie też przedstawiona oferta prywatyzacyjna; rząd chce znaleźć kupców na część z 300 spółek przeznaczonych do prywatyzacji w latach 2012-2013. Będzie szukał inwestorów m.in. dla spółek chemicznych i energetycznych.

"Jedziemy wzmocnić to, co już się dzieje - bardzo nas interesuje przede wszystkim jeszcze większe zainteresowanie - ono już jest całkiem spore, ale większe zainteresowanie gotówki z tamtego regionu w różnego typu papiery i przedsiębiorstwa, które są na warszawskiej giełdzie" - powiedział premier Donald Tusk w przeddzień wyjazdu. Tusk poinformował, że w wyjeździe będzie mu towarzyszyć prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Jak mówił, tematyka wizyty obejmuje szeroki zakres - od polityki obronnej i handlu bronią po inwestowanie w nasze papiery dłużne, czy na naszej giełdzie.

Szczególnie firmy budowlane liczą na pokaźne kontrakty; Arabia Saudyjska i ZEA szukają firm, które zajmą się remontami rafinerii, zakładów petrochemicznych i elektrowni, ale także budową dróg, kolei, mieszkań, szkół i szpitali.

Również polskie firmy zbrojeniowe liczą na zamówienia z krajów arabskich. "W najbliższych dwóch latach Saudyjczycy chcą wydać ponad 1 mld dolarów na uruchomienie produkcji części zamiennych do sprowadzonych z zagranicy systemów uzbrojenia. Ma to być pierwszy krok ku stopniowej niezależności" - powiedział PAP wydawca magazynu "Raport-Wojsko-Technika-Obronność" Wojciech Łuczak.

Polscy i arabscy dyplomaci uważają, że jest szansa zintensyfikowania dwustronnej współpracy gospodarczej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska pozostają największymi odbiorcami polskiego eksportu wśród państw arabskich. Polska ma obecnie dodatni bilans w handlu z obydwoma krajami.

Ambasador Arabii Saudyjskiej w Polsce Waleed Taher Radwan powiedział PAP, że wymiana handlowa pomiędzy Arabią Saudyjską i Polską jest poniżej oczekiwań; zwrócił jednocześnie uwagę, że pomiędzy 2010 a 2011 rokiem wymiana ta wzrosła o ok. 25 proc.

"Trzeba (...) pamiętać, że Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Arabią Saudyjską w 1995 roku, a nasza ambasada została otwarta w Rijadzie w 1998 roku. Przez te kilka lat zbudowaliśmy solidne fundamenty dla rozwoju wzajemnych relacji politycznych i gospodarczych. Jestem pewien, że wymiana handlowa będzie rosła, tym bardziej, że Arabia Saudyjska jest interesującym rynkiem dla polskich firm, a nasze przedsiębiorstwa w ostatnich latach nabierają coraz większego doświadczenia w kontaktach z partnerami gospodarczymi z odległych rynków" - mówił ambasador Polski w Arabii Saudyjskiej Witold Śmidowski.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Donald Tusk odwiedzi Dubaj i Abu Zabi. Jeszcze w sobotę weźmie udział w kolacji z przedstawicielami elit biznesowych Dubaju, a dzień później będzie gościem Polsko-Emirackiego Forum Biznesu. W Abu Zabi szef polskiego rządu będzie rozmawiał m.in. z wiceprezydentem i premierem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, władcą Dubaju szejkiem Muhammadem ibn Raszidem al-Maktumem. Wieczorem weźmie udział w przyjęciu dla kręgów biznesowych i Polonii. Podczas wizyty zostaną podpisane dwie umowy międzynarodowe: o współpracy gospodarczej oraz o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

W 2011 roku obroty handlowe ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wyniosły 453 mln dol. i wzrosły o prawie 37 procent w stosunku do roku 2010. Eksportujemy głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych, artykuły spożywcze, produkty przemysłu chemicznego oraz środki transportu. Z kolei ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich sprowadzamy przede wszystkim aluminium, wyroby z metali nieszlachetnych i tworzyw sztucznych oraz materiały i wyroby włókiennicze. W przeszłości polskie przedsiębiorstwa zrealizowały kontrakty o wartości kilkuset milionów dolarów, m.in. budowę fabryki opakowań metalowych Can-Pack w Dubaju, czy sprzedaż autobusów Solaris. Działają tam także polskie przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej, budowlanej (Librus), instalacyjnej (Sergas), usług geodezyjnych, urządzeń klimatyzacyjnych (VTS Clima) oraz mebli (MDD).

W Rijadzie, oprócz udziału w Polsko-Saudyjskim Forum Biznesu, premier spotka się m.in. z królem Arabii Saudyjskiej Abd Allahem ibn Abd al-Azizem as-Saudem. Zaplanowane na poniedziałek są również rozmowy delegacji z ministrami, m.in. spraw zagranicznych oraz ropy. Jest to pierwsza wizyta na szczeblu szefa polskiego rządu w Arabii Saudyjskiej od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Król Abd Allah złożył wizytę w Polsce w 2007 roku. Dotychczas monarcha odwiedził jedynie kilka wybranych stolic europejskich, stąd szczególny charakter ówczesnej wizyty.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Wytwarza około jedną czwartą PKB całego świata arabskiego, dysponując znacznymi zasobami kapitałowymi i największym w regionie potencjałem importowym.

Obroty handlowe z Arabią Saudyjską sięgnęły w 2011 roku 544 mln dol., czyli wzrosły o 29 procent w stosunku do roku 2010. W polskim eksporcie przeważają urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze i produkty pochodzenia zwierzęcego, a także meble, wyroby papiernicze i opony. W imporcie dominuje jedna pozycja - tworzywa sztuczne, które tradycyjnie stanowią około 90 procent naszych zakupów w Arabii Saudyjskiej. Najbardziej znane saudyjskie inwestycje w Polsce to m.in. Ośrodek Konia Arabskiego koło Płońska, zakłady spółek Amiantit Group (systemy rurociągowe) i Zamil Steel (budowa hal i magazynów), szereg inwestycji giełdowych i w sektorze nieruchomości (np. Verity Group). W Polsce na koszt rządu Arabii Saudyjskiej kształci się ponad pół tysiąca studentów z tego kraju.

Premierowi towarzyszyć będą szefowie polskich firm z branży paliwowej (m.in. Orlenu, Lotosu), finansowej, lotniczej i prawniczej. W spotkaniach biznesowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej wezmą udział także przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw operujących na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej (La Mania), chemicznej oraz dóbr luksusowych - biżuterii, jachtów. W różnych etapach wizyty będzie uczestniczyło około 40 polskich biznesmenów. Część z nich przyleci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej z premierem, a część indywidualnie.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej pracuje wielu polskich specjalistów, głównie lekarzy, architektów, wykładowców, inżynierów i informatyków. Szacuje się, że liczba polskich obywateli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sięga 1500, a w Arabii Saudyjskiej około 300.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama