Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau rozszerzyło na czas od 1 czerwca do 8 lipca obostrzenia dotyczące zwiedzania byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Ma to związek z odbywającymi się w Polsce Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej - dowiedziała się PAP w muzeum.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że na teren Miejsca Pamięci nie wolno będzie wnosić żadnych akcesoriów związanych z kibicowaniem, jak szaliki, trąbki i transparenty. Turyści nie zostaną wpuszczeni z plecakami. Trzeba je będzie zostawić w autokarach, samochodach lub w przechowalni bagażu, która znajduje się w Centrum Obsługi Odwiedzających.
Na teren byłego obozu nie będzie można wnosić jakichkolwiek flag, także tych, które nie są związane z odbywającymi się mistrzostwami. Muzeum jest miejscem odwiedzanym przez liczne grupy z Izraela, które często wnoszą swoje flagi narodowe. Sawicki poinformował, że placówka zwróciła się już do organizatorów wyjazdów oraz ambasady izraelskiej z prośbą, by w czasie mistrzostw respektowane były obostrzenia.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau, który stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów - dwa lata później. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona z nich, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 1,4 miliona osób. To rekordowa liczba w historii placówki.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.