Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau rozszerzyło na czas od 1 czerwca do 8 lipca obostrzenia dotyczące zwiedzania byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Ma to związek z odbywającymi się w Polsce Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej - dowiedziała się PAP w muzeum.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że na teren Miejsca Pamięci nie wolno będzie wnosić żadnych akcesoriów związanych z kibicowaniem, jak szaliki, trąbki i transparenty. Turyści nie zostaną wpuszczeni z plecakami. Trzeba je będzie zostawić w autokarach, samochodach lub w przechowalni bagażu, która znajduje się w Centrum Obsługi Odwiedzających.
Na teren byłego obozu nie będzie można wnosić jakichkolwiek flag, także tych, które nie są związane z odbywającymi się mistrzostwami. Muzeum jest miejscem odwiedzanym przez liczne grupy z Izraela, które często wnoszą swoje flagi narodowe. Sawicki poinformował, że placówka zwróciła się już do organizatorów wyjazdów oraz ambasady izraelskiej z prośbą, by w czasie mistrzostw respektowane były obostrzenia.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau, który stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów - dwa lata później. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona z nich, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 1,4 miliona osób. To rekordowa liczba w historii placówki.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.