Rządowa "Rossijskaja Gazieta" ocenia w piątek, że nienawiść do Rosjan wśród polskich kiboli "jest najprawdopodobniej również rezultatem antyrosyjskiej retoryki ultraprawicowej opozycji i utrzymującej z nią ścisłe kontakty partii Prawo i Sprawiedliwość".
"W tym towarzystwie nie tylko mieszają sport z polityką, ale także wykorzystują wielkie, międzynarodowe turnieje do osiągnięcia swoich celów" - podkreśla dziennik.
"Rossijskaja Gazieta" cytuje "kontrowersyjnego radnego miejskiego z PiS" Macieja Maciejowskiego, który - jak przekazuje - nazajutrz po burdach napisał na Twitterze: "Żałuję, że policja nie zabroniła marszu Rosjan i honoru Polski musieli bronić +kibole+. Brawo dla nich! Nie dajmy sobie pluć w twarz".
Moskiewski dziennik podkreśla, że jest to jednak "marginalny punkt widzenia". "Każdy, kto choć raz był w Polsce wie, że do Rosjan szeregowi Polacy odnoszą się z sympatią" - podkreśla.
Z kolei "Komsomolskaja Prawda" informuje o skazaniu pierwszych Rosjan, którzy uczestniczyli w burdach przed meczem Polska-Rosja na Stadionie Narodowym. "Dwa miesiące więzienia za +rosyjski marsz+" - wybija w tytule. W ocenie tej wielkonakładowej gazety "strumień wyroków", który płynął w czwartek z warszawskiego sądu, "w pewnym sensie przypomina pracę stalinowskich sądów-trójek".
A inna wielkonakładowa gazeta - "Moskowskij Komsomolec" podkreśla, że "Polacy nie spieszą się z oskarżaniem przeciwników o to, co się stało, a wprost przeciwnie - biorą winę na siebie". "Oficjalni przedstawiciele Polski gotowi są przyznać, że burdy sprowokowali ich rodacy" - przekazuje gazeta.
"Moskowskij Komsomolec" podaje, że "w internecie zainicjowano kampanię przeprosin wobec Rosji". "Blogerzy akcentują, że to, co się wydarzyło, jest absurdalne, a teraz tysiącom ludzi jest wstyd za zachowanie kilku prowokatorów" - pisze gazeta.
Natomiast "Moskowskije Nowosti" wybijają, że "wyczyny rosyjskich fanów po raz pierwszy podczas wielkiego międzynarodowego turnieju piłkarskiego mogą przyćmić grę reprezentacji Rosji".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.