W najbliższy weekend rozpocznie się 5. edycja Benedyktyńskiego Lata Muzycznego "Świat w promieniu słońca - akademia słuchania medytacyjnego". Koncerty odbywać się będą w kościele ojców benedyktynów w Tyńcu oraz w kościele sióstr benedyktynek w Staniątkach.
Jak poinformował PAP o. Bernard Sawicki z Benedyktyńskiego Instytutu Kultury, w tym roku koncertowy program krakowskiej imprezy nabierze również charakteru edukacyjnego.
Według benedyktyna, wiele osób "powierzchownie" słucha muzyki. "Ludzie często nie wiedzą, o czym jest dana kompozycja. A każdy utwór muzyczny niesie głębszy przekaz. Chcemy pomóc uczestnikom lata muzycznego odebrać ten przekaz, zastanowić się nad jego sensem" - wyjaśnił.
Słuchanie kompozycji poprzedzane będzie przedstawieniem przez benedyktynów informacji o utworze oraz jego autorze, rozmową z występującymi artystami i chwilą medytacji. "W tym momencie publiczność będzie miała czas, aby zastanowić się, czym dla niej może być konkretna melodia" - powiedział o. Sawicki.
Na Benedyktyńskie Lato Muzyczne złoży się pięć odsłon, w programie których znalazły się kompozycje skrzypcowe, fortepianowe i organowe europejskich artystów. Lato zainicjuje koncert chorału gregoriańskiego "Mistyka melodii", którego gościem specjalnym będzie Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.
Następne "seanse muzyczne" - jak określa opat tynieckiego klasztoru o. Sawicki koncerty wzbogacone o chwile refleksji - będą odbywać się przez cztery weekendy w lipcu i sierpniu.
Zagranicznymi gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będzie włoski organista Maurizio Corrazza oraz organista Johannes Trummer z Austrii.
Jak podkreślił o. Sawicki, Benedyktyńskie Lato Muzyczne skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych muzyką i pogłębieniem swojej wrażliwości muzycznej.
Przedsięwzięcie organizuje Benedyktyński Instytut Kultury "Chronić dobro", działający przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.