Z udziałem kard. Leonardo Sandriego obchodzono na Kaukazie 20-lecie dwóch wydarzeń: nawiązania przez Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych z Gruzją i utworzenia szpitala Redemptoris Mater w Armenii.
Podczas zakończonej 18 lipca tygodniowej wizyty w obu krajach prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich spotkał się z tamtejszymi katolikami i z władzami państwowymi. Miał też kontakty ekumeniczne.
W Gruzji, jako gość nuncjusza apostolskiego abp. Marka Solczyńskiego, kard. Sandri uczestniczył 12 lipca w obchodach 20 lat stosunków dyplomatycznych. Wziął też udział w spotkaniu z młodzieżą. Podczas wizyty w Armenii również spotkał się z młodymi katolikami, odwiedził Caritas i ośrodki prowadzone przez Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty. W Eczmiadzynie przyjął go 16 lipca patriarcha Ormian Karekin II. Wskazując na dobre relacje jego Kościoła z Rzymem, przypomniał wizytę Jana Pawła II w Armenii i swoje kontakty z Benedyktem XVI. Wśród uczestników ekumenicznego spotkania byli abp Solczyński, który jest nuncjuszem również w Armenii, i ormiańskokatolicki ordynariusz katolików Wschodniej Europy abp Raphael Minassian.
Ponadto 17 lipca prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich uczcił ofiary ludobójstwa Ormian. Spotkał się z prezydentem kraju i ministrem spraw zagranicznych. Politycy podkreślali znaczenie chrześcijańskich wartości i dziękowali za wkład charytatywny Kościoła. Purpurat zakończył wizytę 18 lipca Mszą w 20-lecie szpitala, który Jan Paweł II ofiarował mieszkańcom Armenii po tragicznym trzęsieniu ziemi 1988 r. Od 2003 r. pracują tam księża kamilianie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.