Papież mianował nowym egzarchą apostolskim dla katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego we Francji ks. Borysa Gudziaka.
Ukraińscy grekokatolicy już od ponad pół wieku mają we Francji swoje kościelne struktury administracyjne. W 1960 r. utworzono dla nich egzarchat apostolski z siedzibą w Paryżu. Przez ostatnich 30 lat kierował nim bp Mychaił (Michel) Hrynczyszyn. Ukończył on niedawno 83. rok życia. Przyjmując jego rezygnację, Papież mianował nowym egzarchą apostolskim dla katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego we Francji ks. Borysa Gudziaka, dotychczasowego rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Wyniósł go równocześnie do godności biskupiej.
Borys Gudziak urodził się 51 lat temu w USA w greckokatolickiej rodzinie pochodzącej spod Lwowa. Studiował najpierw filozofię i biologię Siracuse w stanie Nowy Jork, później historię kultury słowiańskiej i bizantyjskiej na Uniwersytecie Harwardzkim, gdzie uzyskał doktorat. Kontynuował studia w Rzymie na (Papieskim) Uniwersytecie Urbaniańskim i Orientale. Odbył też kurs letni języka polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1992 r. założył we Lwowie Instytut Historii Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Dwa lata później został rektorem lwowskiej Akademii Teologicznej, przekształconej w 2002 r. w uniwersytet, którym kieruje już od 10 lat. Biskup nominat Borys Gudziak znany jest m.in. jako zwolennik polsko-ukraińskiej współpracy i pojednania.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.