USA: Sprawca strzelaniny przed sądem

Sprawca strzelaniny w kinie w Aurorze w aglomeracji Denver w stanie Kolorado 24-letni James Holmes stawił się w poniedziałek przed sądem. Formalnie ma on zostać oskarżony 30 lipca. W strzelaninie w piątek zginęło 12 osób, a ok. 60 zostało rannych.

Władze sądownicze informują, że Holmes odmawia współpracy i mogą minąć miesiące, zanim ustalony zostanie motyw tej jednej z najbardziej krwawych strzelanin w historii USA.

W czasie poniedziałkowego posiedzenia Holmes, z ufarbowanymi na pomarańczowo włosami - co odnotowują media - również nie zabrał głosu. Mężczyzna, ubrany w czerwony więzienny uniform, wyglądał na oszołomionego. Był skuty kajdankami na przegubach i kostkach u nóg. W posiedzeniu uczestniczyło ok. 40 członków rodzin ofiar Holmesa.

Prokuratura w stanie Kolorado poinformowała, że rozważa wystąpienie o karę śmierci, jednak ewentualna decyzja w tej sprawie zapadnie po konsultacjach z rodzinami ofiar; może to zabrać nawet miesiące - sprecyzowała prokurator Carol Chambers. Dodała, że może minąć co najmniej rok zanim rozpocznie się proces Holmesa.

Prokuratura nie dysponuje ponadto informacjami, czy sprawca strzelaniny leczy się - podano. Osoby, z którymi zetknął się w przeszłości, twierdziły, że nie przejawiał on żadnych oznak choroby psychicznej lub tendencji do brutalnych zachowań.

Jak poinformowano, Holmes niedawno zrezygnował ze studiów doktoranckich z neurologii na uniwersytecie w Kolorado.

Od aresztowania w piątek Holmes przebywa w odosobnieniu, co ma uchronić go przed współwięźniami. Jest podejrzany o morderstwo, ale mogą być mu postawione zarzuty czynnej napaści czy innych przestępstw związanych z użyciem broni.

W piątek w czasie nocnej premiery filmu o Batmanie "Mroczny Rycerz powstaje" Holmes najpierw rozpylił w sali kinowej gaz łzawiący, a następnie otworzył w kierunku widowni ogień z broni półautomatycznej, strzelby i pistoletu. Zginęło 12 osób, a ok. 60 zostało rannych. Mężczyzna został aresztowany niedługo później na parkingu na tyłach centrum handlowego, w którym mieściło się kino; nie stawiał oporu.

Szef policji w Aurorze Daniel Oates powiedział, że Holmes zaczął zaopatrywać się w broń prawie dwa miesiące przed strzelaniną, a niedawno nabył w internecie ok. 6 tys. sztuk amunicji.

Mieszkanie sprawcy było naszpikowane ładunkami wybuchowymi i substancjami niewiadomego pochodzenia, co zmusiło policję oraz agentów FBI i specjalistów ds. budowy bomb do ewakuowania sąsiednich budynków. Większość soboty eksperci spędzili na unieszkodliwianiu ładunków. Śledczy poinformowali, że w mieszkaniu znaleźli maskę Batmana.

Agencja Associated Press poinformowała, że skontaktował się z nią właściciel strzelnicy, który powiedział, że Holmes zabiegał, by zostać członkiem tamtejszego klubu. Odmówiono mu jednak z powodu jego zachowania i - jak pisze AP - "dziwacznego" nagrania na jego skrzynce głosowej.

Wielu mieszkańców Aurory wezwało, by nie podawać do wiadomości publicznej tożsamości sprawcy, ponieważ, jak sądzą, zależy mu właśnie na rozgłosie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »