Sikorski rozmawiał z Ławrowem

Szef MSZ Radosław Sikorski w związku z wchodzącą w piątek w życie umową o małym ruchu granicznym rozmawiał w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Szefowie dyplomacji omawiali też kwestię zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M.

Dzięki porozumieniu o małym ruchu granicznym między Polską a Rosją mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego i przygranicznego pasa po stronie polskiej, obejmującego znaczną część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, będą mogli przekraczać granicę bez wiz.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki napisał w komunikacie, że umowa to istotny krok "ku dalszemu rozwijaniu otwartych, opartych na zaufaniu stosunków polsko-rosyjskich". "Jest też szansą na zwiększenie potencjału gospodarczego i społeczno-kulturalnego regionu" - ocenił rzecznik.

Sikorski omówił też z Ławrowem najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych, w tym przygotowania do wizyty patriarchy Moskwy i całej Rusi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla w Polsce w sierpniu. Ministrowie rozmawiali też o nadchodzących spotkaniach dwustronnych.

Szef polskiej dyplomacji - jak czytamy w komunikacie - poruszył też kwestię zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. "W odpowiedzi minister Ławrow zadeklarował wolę strony rosyjskiej rozwiązania tej kwestii jak najszybciej w zgodzie z obowiązującymi procedurami" - napisał Bosacki.

Umowę o małym ruchu granicznym między Obwodem Kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 r. w Moskwie Sikorski i Ławrow. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy przygranicznych terenów będą mogli przekraczać granicę bez wiz, a jedynie na podstawie zezwolenia wydawanego na dwa lub pięć lat.

Mały ruch graniczny będzie obowiązywał na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych między Polską a Rosją: w Gołdapi, Bezledach, Grzechotkach, Gronowie i Braniewie.

Po rosyjskiej stronie mały ruch graniczny obejmie Obwód Kaliningradzki, po polskiej część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Decyzja o przystąpieniu do rozmów na temat umów o małym ruchu granicznym z Rosją, Białorusią i Ukrainą zapadła w 2007 r. Negocjacje ze stroną rosyjską rozpoczęły się rok później i trwały do 2011 r. Dzięki staraniom polskiej dyplomacji 27 lipca 2011 r. Komisja Europejska zaakceptowała nowelizację rozporządzenia, która rozszerzyła strefy przygraniczne na cały Obwód Królewiecki i wyszczególnione powiaty województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

To pierwszy przypadek, gdy UE zgodziła się na odstępstwo od zasady, że małym ruchem granicznym objęte są tereny w promieniu większym niż 30 km od granicy. Przyjęto tu formułę 50 km plus - ze względu na unikalne geograficznie położenie Królewca.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »