To tylko niektóre z tematów obrad Konferencji Episkopatu Tarragony (Tarraconense). Tworzą ją biskupi z dziesięciu diecezji Katalonii. Obrady odbyły się w miejscowości Salardú.
Biskupi z uwagę przeanalizowali głęboki kryzys ekonomiczny, jego przyczyny i wpływ na życie osób i rodzin. „Wiele głosów woła przeciwko tej sytuacji, a ostatnio można było je usłyszeć na licznych manifestacjach, gdzie ujawniło się rozczarowanie wobec działań politycznych i finansowych, odrzucenie wątpliwej moralności niektórych osób i instytucji oraz bolesny pesymizm co do możliwej poprawy sytuacji” – czytamy w specjalnym komunikacie. Biskupi podkreślają działania Kościoła mające na celu pomóc osobom szczególnie dotkniętym przez kryzys. Dziękują licznym wolontariuszom oraz osobom, które na różne sposoby współpracują z Caritas. Zwracają też uwagę, że kryzys ekonomiczny jest wynikiem kryzysu wartości. Świat ekonomii i finansów musi kierować się etyką, „aby godność osoby ludzkiej była broniona i promowana zawsze oraz by uniknąć wszelkiej spekulacji, która prowadzi do prawdziwej katastrofy społecznej”. Należy też „zdecydowanie zwalczać przejawy korupcji w sferze instytucji i administracji” – podkreślają katalońscy biskupi. „Trzeba uznać, że chyba wszyscy próbowaliśmy żyć ponad nasze możliwości. Należałoby domagać się odpowiedzialności szczególnie wobec tych, którzy spowodowali bałagan finansowy i spekulację”. Biskupi są jednak przekonani, że naród jest zdolny do tego, by „stawić czoła wyzwaniom, jakie stawia kryzys ekonomiczny”.
Z okazji Roku Wiary zostało przygotowane nowe wydanie dokumentów Soboru Watykańskiego II. Już w październiku br. w bazylice Sagrada Familia spotkają się wolontariusze Caritas, a w spotkaniu udział weźmie kard. Oscar Rodríguez Maradiaga, przewodniczący Caritas Internationalis. Zaplanowano też szereg inicjatyw dla kapłanów i diakonów z diecezji katalońskich. Biskupi postanowili poprosić Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o pozwolenie na obchodzenie liturgicznego wspomnienia błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II na terytorium Katalonii. Niepokój budzi sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii. Biskupi zachęcają do modlitwy o pokój i apelują o podjęcie konkretnych działań, aby znaleźć rozwiązania pokojowe i sprawiedliwe.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.