Od dziś do 29 sierpnia w maleńkiej wsi Gaj na Litwie odbywają się uroczystości jubileuszowe poświęcenia kaplicy, w której znajduje się słynący cudami obraz Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych.
Wioska Gaj leży w rejonie trockim. Mieszka w niej jedynie 25 osób. Są to Polacy, których przodkowie żyli tam z dziada pradziada. Każdego roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, wokół kaplicy zbierają się setki ludzi z sąsiednich parafii, Trok i Wilna, aby prosić Matkę Bożą o uzdrowienie swych najbliższych i dziękować za opiekę i zdrowie.
- Wieś ma długą i bardzo interesującą historię, którą odczytaliśmy w odnalezionej i napisanej w języku polskim, ponad 200-stronicowej „Kronice Kaplicy Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Gaju” - opowiada Renata Joknienė, nauczycielka muzyki i organizator imprez kulturalnych przy starostwie w pobliskim Połukniu. Kaplicą opiekują się mieszkańcy wsi. Jednymi z nich są Anna i Romuald Trusewiczowie, którzy już 22 lata przygotowują odprawiane tam Msze św. sprawowane przez proboszcza dwóch parafii — w Połukniu i Rudziczkach – ks. Tadeusza Švedavičiusa. W każdą środę o18.00 wierni modlą się o uzdrowienie chorych, zaś w każdą niedziele o godz. 10.00 zbierają się w kaplicy na nabożeństwo.
Inicjatorem budowy kaplicy był syn Jerzego Andrzejewskiego - Aleksander, który został księdzem. Wzniesiono ją w 1937. W dzisiejszych, jubileuszowych uroczystościach 75. rocznicy poświęcenia kaplicy Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych wzięli udział księża parafii w Połukniu i Rudziszkach, którzy kiedyś pełnili tu posługę duszpasterską. W ciągu następnych trzech dni wieczorami będą celebrowane Msze św. o godzinie 18.00. W środę na zakończenie uroczystości jubileuszowych odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią: Iwan Komarenko, Katarzyna Niemyćko, Agnieszka Dobrowolska, Luba Nazarenko.
Do przygotowania jubileuszu włączyła się młodzież kół Związku Polaków Litwy z Połuknia i Międzyrzecza. W ramach projektów finansowania działalności młodzieżowej z Samorządu Rejonu Trockiego otrzymali dwa tysiące litów. Pieniądze umożliwią im kupno gabloty, w której zostaną umieszczone relikwiarze, kronika i inne przedmioty związane ze świętym miejscem.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.