3700 km na rowerach dla dzieci

Ośmiu kolarzy z Akademickiego Związku Sportowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie w 25 dni przejedzie 3700 km, by zebrać pieniądze na kolonie dla setki dzieci. Kolarze odwiedzą 11 państw, dotrą nad Morze Czarne.

Wyprawa ruszy spod rektoratu nyskiej uczelni 1 września rano, odbywać się będzie pod hasłem "Koło na rowerze". Zaplanowana trasa wiedzie z Polski do Czech, a następnie przez Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Rumunię, Bułgarię, Mołdawię, Ukrainę z powrotem do Polski.

"Założyliśmy, że dzienny dystans do pokonania wyniesie średnio 144 kilometry. Najdłuższy planowany odcinek drogi to 188 kilometrów" - wyjaśniła uczestniczka wyprawy Katarzyna Klimek.W wyprawie udział weźmie osiem osób z całej Polski związanych z Akademickim Związkiem Sportowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (AZS PWSZ) w Nysie. Wśród uczestników - prócz Katarzyny Klimek - są Kamila Czuczwara, Artur Machura, Michał Chorąży, Michał Kuncer, Mariusz Ładyga, Paweł Bartnik oraz Rafał Głowacki.

"Cel akcji jest szczytny - kolarze promując bezpieczną jazdę na rowerze zamierzają zdobyć pieniądze dla setki nyskich dzieci, których marzeniem jest po raz pierwszy w życiu wyjechać na wakacje" - wyjaśnił PAP rzecznik nyskiej uczelni Bartosz Bukała.

By wspomóc cel wyprawy i dołożyć się do kolonii dla dzieci trzeba wejść na stronę internetową http://www.siepomaga.pl/r/narowerze i przelać dowolną kwotę, która zostanie doliczona do zebranych przez kolarzy pieniędzy.

Katarzyna Klimek poinformowała, że sponsorzy akcji "Koło na rowerze" zagwarantowali też, że za każdy przejechany kilometr sfinansują odpowiednią ilością farb pomalowanie w kolorowe obrazki ścian oddziałów dziecięcych Szpitala w Nysie oraz Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

"Kolonie dla dzieciaków, na które zbieramy pieniądze, odbędą się w przyszłe wakacje, a oddziały chcemy pomalować po powrocie z wyprawy, w któryś z październikowych weekendów" - dodała Katarzyna Klimek.

Klimek namawia też, by fani jazdy na rowerze stawili się 1 września o godz. 8 w Nysie, skąd ruszą w trasę rowerzyści. Przed budynkiem rektoratu nyskiej PWSZ odbędzie się wtedy piknik rowerowy podczas którego policjanci będą bezpłatnie znakować rowery i prowadzić szkolenie z zakresu bezpieczeństwa drogowego oraz odbędą się pokazy ratownictwa medycznego. Ok. 10 rowerzyści wyjadą za Nysy do Opola, gdzie na parkingu przy Wojewódzkim Centrum Medycznym odbywać się będzie kolejny piknik rowerowy.

Z kolarzami w trasę rusza też bus, którym mają być przewożone rzeczy. Noclegi uczestnicy wyprawy zaplanowali pod namiotem lub w partnerskich uczelniach nyskiej PSWZ. "Mamy kilka takich zaproszeń" - dodała Katarzyna Klimek.

Uczestniczka nyskiej wyprawy wyjaśniła, że akcja "Koło na rowerze" jest częścią ogólnopolskiego projektu "W 80 dni dookoła Europy" realizowanego przez Stowarzyszenie Travelling-Inspiration. Celem uczestników akcji "W 80 dni dookoła Europy" jest dotarcie rowerem do wszystkich europejskich stolic. "Ten projekt już trwa, ma również na celu zebranie pieniędzy na kolonie dla dzieci. My do niego dołączamy" - powiedziała PAP Katarzyna Klimek.

Kolarze z AZS PWSZ Nysa powrót zaplanowali na 25 września. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
wiecej »